Örümcek Arası Pıtırcık Tığ Oyası Modeli

Örümcek Arası Pıtırcık Oya Örneği
Örümcek Arası Pıtırcık Oya Örneği

Farklı tığ işi yazma oyalarından birinin daha yapılışını öğrenelim. Bu seferki oya örneği örümcek arası pıtırcık tığ oyası modelidir. İki sıradan ve üç renkten oluşmaktadır. İlk sıra sıralı bir şekilde tek renk oya ipi ile ilerledikten sonra tepelerine pıtırcıklar eklenmektedir.

Örümcekler ilk sırada iki motif arasındaki bağlantıyı sağlamak için yapılmıştır. Aynı zamanda sonrasında yapılan çubuklu motifte de örümcek kullanıldığı görülmektedir. Pıtırcıklar da bu üç örümceğin birleştiği noktaya yapılmaktadır.

Tığ İşi Örümcek Arası Pıtırcık Oyası Nasıl Yapılır?

İlk sıra yeşil renkle tığ batısı üzerine sıralı bir şekilde çalışılmıştır. Bir örümcek çekilerek ilk sıranın yapımına başlanmış ve örümcek 3 tığ batısı atlanıp dördüncüye kapatılmıştır. Sonrasında tırabzan çekerek yukarı çıkılmış ve 3 zincir çekilerek bu tırabzanın üzerine 10 tane tırabzan yapılmıştır. Ardından 1 zincir çekilmiş ve iki adet aynı boyutta örümcek çekilmiştir. Örümcekler oya tersine döndürülerek en baştaki tırabzana kapatılmıştır. 1 adet zincir çekilmiş ve düz yüzüne dönüldükten sonra örümceğin iki kanadına 12 tane sık iğne yapılmıştır. İki örümceğin ortasına da 4 zincirli bir yuva oluşturulmuştur.

Örümcek Arası Pıtırcık Oya Modeli
Örümcek Arası Pıtırcık Oya Modeli

İlk sıra yukarıda anlatılanların tekrarı şeklindedir. İkinci sıra bu 4 zincirli yuva içerisine yapılan pıtırcıktan ibarettir. Her 4 zincirli yuvaya her birinde renk değiştirerek bir pıtırcık çalışılmıştır.

Örümcek Arası Pıtırcık Oyası Videolu Anlatımı

Zarif yeni yazma oyası modelini daha detaylı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki videosuna bakmalısınız.

Kaynak: https://youtu.be/UgH5fOl9S4U (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı