Origami Saksı Yapmak

Origami aslında bir sanat ve pek çok kişi bu harika sanatın da farkında. Fakat ben yine de bilmeyenler ve ya merak edenler için origami saksı yapımını sizlere özel şekilde paylaşmak istedim. Son derece basit malzemelerin yer aldığı bu eşsiz çalışmada origami sanatı konuşturuluyor. Origamiyle insanlar çok değişik süs malzemeleri yapabilirken, bir de resimdeki gibi herkesin evine yakışacak kağıttan saksı yapımı son derece özel bir çalışma olarak karşımıza çıkmaktadır. İşlem aşamalarından önce malzemelere değinmek istiyorum. Basit diye tabir edeceğimiz malzemelere sahip olan origami türü saksı yapımında önemli olan istediğiniz renkte kağıtlara sahip olmaktan geçiyor. Öncelikle kaç farklı origami saksı modeli yapacaksanız o kadar renkli kağıda sahip olmalısınız.

Daha sonra bunu yapabileceğimiz düz bir alan gereklidir. Sonrasında ise katlanmasını sağlamak üzere resimdeki gibi bir cetvel elbette yardımımıza koşacaktır. Basit origami saksı yapımı için ilk adım olarak yani birinci resimdeki işlemi sizlere şu şekilde açıklayabilirim. İlk adımda resimdeki gibi bir kesmeyen bıçak tarzı hatta kağıt bıçağı da diyebileceğimiz aletle birinci resimdeki gibi işlem sağlamalıyız. Daha sonra elimizde yer alan kağıt, resim ikideki gibi bir hal alacaktır. Sağlı ve sollu olarak o işlemi yapınca resim ikideki o orta kısımdan resim üçteki hali alacak şekilde katlamaya devam ediniz. Buna büzüştürme işlemi desek daha doğru olacaktır. Resim üçteki gibi büzüştürme işlemini sağladıktan sonra resim dörtte yer alan origami şekilli saksının büyük bir kısmı açığa çıkmış olacaktır.

Ana resimde yer alan beyaz, kurumuş gül rengine benzer açık pembe, mavi ve sarı tondaki origami saksıların bir birinden güzel hallerini görüyor olmalısınız. Siz de basit şekilde işlemleri sağlayarak resimlerden hareketle bu eşsiz origami süslerini elde edebilirsiniz. Dilerseniz bu son derece şık olan origami modelindeki saksıları yaptıktan sonra ister canlı çiçek içerisine koyup isterseniz süs çiçeklerini bu özel saksıların içerisine koyarak eşsiz bir saksıya sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda bazı arkadaşlarınız bu türde origami saksıları ilk kez görecekse, onlara harika bir sürpriz yaparak zor olmayan bu harika saksılardan hediye edebilirsiniz.

origami saksı yapımı

origami saksı yapımı resimli anlatım

origami saksı yapımı anlatımlı

origami saksı nasıl yapılır

origami saksı yapılışı

Bir önceki yazımız olan Penyelerinize Biraz Hareket Katın başlıklı makalemizde penye süsleme, penye süsleme yöntemleri ve penyelere işleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir