Örgü ve Deri Birleşimi Çanta Yapalım

deri kapaklı örgü çanta

Kendiniz için yeni bir şey yapmak istiyorsanız bu örgü ve deri birleşimi çanta projesi tam size göre. Deri kumaş artıklarınızı güzel bir örgü ipi ile eşleştiren bu deri kapaklı örgü çanta uygulaması çok hoşunuza gidecek. Zorluk derecesi ileri düzeyde olacak bu çantanın yapımı için 3 saatten fazla bir zaman ayırmanız gerekecektir. Lafı daha fazla uzatmadan ilk etapta malzemelerimizi saymaya başlayalım.

örgü ve deri çanta malzemeler
Örgü deri çanta için örgü ipliği

Deri Kapaklı  Örgü Çanta Yapımı İçin Malzemeler

 • Bir parça deri
 • 100% pamuk örgü ipi
 • Düğme
 • 5 mm tığ
 • Nakış iğnesi
 • Dikiş iğnesi
 • İp
 • Keski
 • Makas
 • Delgeç
 • El işi pensesi

İhtiyacınız olan tüm malzeme ve araçları yanınıza alın. Makas yerine keski de kullanabilirsiniz, elinizde ne varsa.

Örgü ve Deri Çanta Nasıl Yapılır?

Deri kumaş kalıbı oluştur

Kalıbı Oluşturmak

Bir kağıda seçtiğiniz boydaki deri kapağın kalıbını çizin. Kapağın simetrik olduğundan emin olmak için kağıdı ikiye katlayabilir ve sadece yarısını çizebilirsiniz.

Deri kalıbı kullan

Kalıbı Kullanmak

Kağıdı açın ve deri parçasının üzerine yerleştirin. Hareket etmemesi için ataçlarla tutturabilirsiniz. Şimdi kalıbın etrafından çizip, bu çizgilerden kesebilirsiniz.

Benim kullandığım deri kapağın genişliği 20 cm, boyu 9 cm’di.

Deri kalıba delikler aç

Delikleri Açmak

Derinin üst bölümüne tığınızdan az daha büyük delikler açın. Ben 23 delik açtım. Sonra her kenara ikişer delik açın.

Deri kumaşın deliklerini ör

Derinin İçine Örmek

Deriyi iç kısmı yukarı bakacak şekilde yerleştirin ve deliklere bağımsız ilmekler atın. Sadece üst yüzdeki delikleri kullanın. İkinci sıra için var olan ilmeklerin içine ikişer sık iğne örün. Ben 46 ilmek attım. Her sıranın sonunda bir üst sıraya geçmek için zincir çektim. Geçişleri daha güzel göstermek için deriye ikili trabzan da çekebilirsiniz.

Deri kapak üzerine çanta örme

Çantayı Örmek

Çantanızın toplam uzunluğu örgü ipinizin kalınlığına ve sizin tercihinize bağlıdır. Ben 46 ilmeklik 60 sıra yaptım. Ördüğünüz kısmı içe katlayın ki örgünün iç kısmı derinin iç tarafında olsun. İki sıra iki kenar deliğine paralel olacak şekilde üst üste gelmelidir.

deri ile birlikte örme

Birlikte Örmek

Kenarlar düzgün bir şekilde hizalandığında, iki tarafı birlikte örmeye başlayabilirsiniz. Dikişi düz tutmak için ilmekleri bir alttan bir de derinin kenarındaki iki delikten yakalayın. Kenarları dışarıdan birleştirdim ki kenarları daha ilgi çekici görünsün.

Uç kısımları dikin

Uçları Dikmek

Şimdi dışarıda kalan tüm iplikleri dikin.

Düğmenin Yerini Belirlemek

Düğmenin Yerini Belirlemek

İki toplu iğneyle düğmenin gelmesi gereken yeri işaretleyin.

Düğme Deliğini Kesmek

Düğme Deliğini Kesmek

Keski kullanarak iki toplu iğne arasına küçük bir delik açın. İşte düğme deliği tamamlandı. Delgeç kullanarak düğme deliğinin her iki ucuna birer minik delik açın ki deri yırtılmasın.

Düğmeyi Eklemek

Düğmeyi Eklemek

Küçük yuvarlak bir meyve şekilli düğme idealdir. Teli alın ve düğmenin çantaya dikilebilmesi için küçük bir kuş gözü oluşturacak şekilde eğin.

Düğmeyi Takmak

Düğmeyi Takmak

Şimdi tekrar iki toplu iğne alın ve düğme deliğinin yer aldığı noktaya yerleştirin. Kapağı kapatın, toplu iğneleri çantaya yerleştirin ve kapağı çıkartın. Düğmeyi toplu iğnenin alt ucuna, düğme deliğinin yanına yerleştirin.

Bitirmek

İşte çantanız bitti, artık istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı