Örgü Teknikleri ile İlgili Bilgiler

iğne ile jakar işleme
iğne ile jakar işleme

Günümüz kadınlarının en büyük aktivitelerinin başında örgüler geliyor. Her gün çıkan değişik örnek ve motiflerle daha da cazip hale geliyor. Değişik örnek çeşitleri ile birbirinden değişik ürünler ortaya koyuyor yetenekli bayanlar. Bu örgü tekniklerinden ilki;

İlik yapılışı; İplik iğneye dolanırken diğer taraftan ipin altından geçirilir. İğneye geçirdiğimiz ip tarafından aynı işlem tekrar edilir. İlik açma işlemi genellikle, ilik açılacak olan yerin etrafına, battaniye kenarlarına, ya da ilmek açmak için kullanılan bir yöntemdir.

ilik yapılışı
ilik yapılışı

Tomurcuk işi; ipliği örgünün ön yüzüne alınız, iğne ile aynı yerde olan ipten karşı tarafta ki ipe geçirin. İğne deliğinde olan iplik iğnenin ucuna doğru istenilen miktarda geçirilir. İğne bu dolamaların arasında çekilip çıkarılır. Oluşan tomurcuk modeli örgünün üzerinde olan iplikten aşağı doğru çekilerek ortaya çıkarılır.

tomurcuk işi
tomurcuk işi

Zigzag;  İğne ilk olarak x noktasına batırılır sonra çaprazında olan y noktasına geçilir, sonra tekrar x noktası ve tekrar y noktası olarak bu işlem istenildiği gibi tekrarlanır. Örgünün ya da motifin ön yüzünde yer alan süslemelerinde kullanılır.

zigzag yapılışı
zigzag yapılışı

Kanaviçe işi; Örgü üzerinde yer alan her bir ilmek çapraz olarak işlenir. İşlemelerin üzerine x işareti olarak yapılıp işlem tamamlanır.

kanaviçe işi
kanaviçe işi

Benekler;  x adını verdiğimiz noktadan başlanır. Örgünün ters yüzünden doğru yüze geçerken iplik iğne ucundan geçirilip iğne çekilir. Diğer bir noktadan batırılarak x adını verdiğimiz noktadan çıkarılır yeniden.

benekler
benekler

Zürafa; İğne öncelik x noktası adını verdiğimiz yerden başlar ve y noktası adını verdiğimiz yere doğru geçer. Örgü üzerinde yer alan iğnenin ipliği iğneye 2 defa dolanır, iğne bu dolamaların arasından çıkarılır ve düğüm atılır.

zürafa fransız düğümü
zürafa fransız düğümü

Dış sınır belirleme; Yapılacak olan işlem teğel ile belirlenir. Çizginin üzerinde dışarıdan çeriye doğru bir şekil çizilir.

dış sınır belirleme
dış sınır belirleme

Papatya çiçeği; X adını verdiğimiz noktadan başlanır, tam karşısında yer alan y ve z noktaları da oluşturulduktan sonra iplik iğne ucunun altından altından çıkarılıp x noktasına çekilir.

papatya çiçeği
papatya çiçeği

Sap işi; x noktasından başlanır ve örgünün üst tarafına doğru çekilir.  Y adını verdiğimiz noktadan da örgünün altına doğru çekilir. İkisi arasında ki yere, örgünün sonra ki ilmeğinden altına geçilir ve orta noktadan çıkılır.

sap işi
sap işi

Sarma işi; Önce bu iş için zemin belirlenir. Daha sonra sarma motifinde işleme devam edilir.

sarma işi
sarma işi

İğne ardı; Örgünün ters tarafından düz tarafına çıkarılır iğne. Diğer noktaya batırılarak örgünün ters tarafına oradan da tekrar düzüne doğru batırılır. İlk başlanılan yerden itibaren devam edilir.

iğne ardı
iğne ardı

İğne ile jakar işleme; İlmek sıraları takip edilip, jakar olan örgünün üzerinde iğnenin ilmeğe giriş ve çıkış yönlerine yapılır.

iğne ile jakar işleme
iğne ile jakar işleme

İğne ile zincir işi; Örgünün üzerinde istenilen çizgi devam edilerek,örgünün alt kısmından ve üst kısmından ,işlemeye devam edilir.

iğne zincir işi
iğne zincir işi
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı