Örgü Teknikleri: Gizli Dikişli Birleştirme

Genel olarak el işleri ülkemizde en ciddi biçimde uygulanan, daha küçük yaşlarda tüm bayanların öğrenmeye başladığı bir hobidir. El işlemeleri, örgüler ve nakışlar, ideal bir form ile yapılarak, hayatın çeşitli alanlarında da kullanılırlar. Örgü modelleri ise farklı şekillerde karşımıza çıkan bir diğer unsurdur. Kazak, hırka, çorap, atkı, bere ve çocuk kıyafetleri başta olmak üzere hepimiz farklı şekillerde bu tip örgüleri yaparız ve kullanırız. El örgüsü modellerde bazı özel teknikler kullanılmaktadır. Bunların başında dikişsiz birleştirme yöntemi pek bilinmeyen ama oldukça başarılı bir yöntemdir. Özellikleri bakımından ters örgü ile örülmüş olan iki parçanın uygun bir şekilde birleştirilmesi ve bu şekilde dikiş yokmuş gibi bir izlenim elde edilmesi mümkündür.

Bu tarz ve benzer metotlar ile oldukça başarılı ve özel sonuçları elde etmeniz mümkün olacaktır. Farklı şekillerde ördüğünüz düz örgü parçalarını sizler de bu şekilde birleştirebilir, harika bir sonuç elde edersiniz. Şimdi sizlere de dikişsiz birleştirme konusunda bazı bilgiler vereceğiz. Bu şekilde harika sonuçları sizler de alabilirsiniz.

dikişşiz birleştirme şema

Yukarıda ki şemada işlemin nasıl olduğuna bir bakalım. Görüldüğü gibi, ilk yaptığınızda iğne ile bir ilmeği sanki en baştaki ilmeğin içinden geçiriyorsunuz. Sonra iğnenizi üst sırada ki iki ilmeğin içinden geçiriyorsunuz. İlk işlemi bu şekilde yapacağız. Sonra yine alta bulunan ilmeğin içine girin ve yandan çıkın.

dikişşiz birleştirme yapma

Bu da dikişsiz birleştirme yönteminin uygulamalı şekilde aktarımı. Daha çok omuz ve yaka dikişlerinde bu yöntemi sizler de kullanabilirsiniz. Etkili görünümleri sayesinde sizler de bu harika tekniği kullanabilir, ideal sonuçları hızlı şekilde alabilirsiniz.

dikişşiz birleştirme yapımı

Modeli bu şekilde de yapabilirsiniz. Özellikle işlemleri bitirmeden yaparsanız, örgünüzün ek yeri daha ince düşer. Bu şekilde harika sonuçları alabilirsiniz.

dikişşiz birleştirme nasıl yapılır

Sürekli olarak aynı şekilde işlem yaptığınızı söylemiştir. Bir V harfi elde edecek şekilde modelleri birbirlerine uygun şekilde birleştirebilirsiniz. Bu şekilde sanki orijinal olarak örülmüş bir sonucu alırsınız.

dikişşiz birleştirme

Yukarıda yer alan ekleme modeli ise, yan dikişler için geçerlidir. İçeriden, gizli şekilde yapılan bu işlemler sayesinde, çırpma yapmadan, harika sonuçları alabilir, örgünüzün daha sağlıklı ve güzel görünmesini sağlamış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Mum Çiçeği Motifi Detaylı Anlatım başlıklı makalemizde mum çiçeği modeli, mum çiçeği motifi ve mum çiçeği motifi detaylı anlatım hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir