Örgü Tarihi Gelişim Süreci

örgü çeşitleri
örgü modelleri

Uzun yıllardan beri uygulanan ve farklı şekillerde hayatımızda olan örgünün tarihi oldukça eski yıllara dayanıyor. Yapılan araştırmalarda ise örgü ilk olarak doğu kökenlerden gelen bir uygulamadır. Yapılan araştırmalarda Anadolu’da dokunan kilimlerin ilk çapraz düğüm yani ilmek oldukları belirlenmiştir. Sonrasında Arap yarım adasından İslamiyet’ten öncelere kadar gidildiğinde çorap düğümlerinin iğne düğüm şekli ile yapıldığı belirlenmiştir.

Farklı ürünlerden elde edilen ipler ve uygun şiş, tığ, mekik ve firkete gibi materyaller ile geliştirilen örgü modelleri zaman içinde elden ele dolaşarak tüm dünya geneline dağılmaya başlamıştır.

örgü çeşitleri

Yün ile başlayan bu yolculuk zaman içinde farklı ve özel ipliklerinde gelişimine bağlı olarak daha değişik örgü çeşitleri doğmasına neden olmuş. Özellikle ipek, merserize, orlon ve daha birçok iplik çeşidi zaman içinde örgünün de çeşitlenmesini ve yaygınlaşmasını sağlamıştır. Bu farklı etkinlikler genellikle bayanların el becerileri ile gelişerek, tığ işleri, iğne oyası, mekik oyası ve el örgüsü gibi yeni dalların da gelişmesine ön ayak olmuştur.

Geçmişten bu güne uzanan örgü atalarımızda ise MÖ VII ve VII yüzyıllara kadar dayanıyor. İlk resmi belgeler dikkate alındığında bu dönemde koç boynuzu desenlerinin işlendiği el örgüsü çorap yapıldığı ve yaygın şekilde kullanıldığı arşivlerde mevcuttur. Mısırlılar da aynı şekilde mumya mezarlarında parmak arası örgü çoraplar kullanmış olan diğer medeniyetler arasında.

İpek yolu ve gemi ticaretinin de başlaması ile örgünün Avrupa yolculuğu da başlamış oluyor. Bu özel çoraplar bir şekilde ticaret ile Avrupa’ya sunuluyor. Birçok şeyin beşiği olan Anadolu bu bakımdan da kayıtlara geçen özel ve beşik topraklar arasında yer alıyor.

Zaman içinde tüm dünyaya yarılan bu akım özellikle 1403 ve 1603 yılları arasında gerçek anlamda fenomen oluyor ve altın dönemini yaşamaya başlıyor. Zaman içinde özellikle İngiltere’de örgücülük ile ilgili loncalar kurularak, mesleğin daha da ileri nesillere aktarılması sağlanmıştır. Özellikle İngiltere ve İrlanda ‘da bu iş tamamen erkek işi olarak görülür, terzilik gibi ustalık, kalfalık ve çıraklık dönemleri olurdu.

Yüz yıllardan beri kullanılan örgünün zaman yolcuğu günümüze kadar gelmiş ve hala güncelliğini korumaktadır. Örgü modelleri duyulan ihtiyaçlar, farklı yaklaşımlar ve örgü meraklıları tarafından geliştirilmiştir. Zaman içinde yayılan bu harika modeller şimdi internet sayesinde çok daha fazla paylaşım olanağı bulmaktadır. Günümüzde bayanların hobi ya da geçimlerini sağlamak için yaptığı oyalar, kazaklar ve bereler ile halen gündemde kalmayı başarmıştır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı