Örgü Şapka Örneği Aşamalı Tarifi

Örgü Şapka Örneği
Örgü Şapka Örneği

Merhaba değerli arkadaşlar; sizlere bu çalışmamda ise örgü şapka örneğinin aşamalı tarifini sunuyor olacağım. Örgüden yapılma olan bütün malzemeleri severek evlerde kullanabiliyoruz. Kimi zaman sevdiklerimize de yapabildiğimiz örgü işi çalışmalarında, bütün çevremiz görüp beğenerek bizden örneğini de isteyebiliyor. İşte bu çalışma da çevrenizin sizden mutlaka tarifini isteyeceği türde bir örgü şapka modeli olacaktır.  Örgü şapkada esas olan işlem aşamalarını atlamamak olacaktır. Çünkü bu örnek, bir adımı kaçırdığınızda işler sarpa sarabilecek kadar da biraz zor örnektir. Fakat işlem adımlarını kaçırmadığınızda gayet basit bir model olacaktır.

Örgü Şapka Örneği Yapımı Aşamaları

Şimdi hemen örgüden yapılma şapkanın yapım aşamalarına geçelim. İlk önce üç ya da dört adet zincir çekerek yuva yapıp başlıyoruz. İç kısmına sık iğne modelini uygulayarak doldurmalıyız. Sonrasında ise artarak gidip beş sık iğne daha yapmalıyız. Farklı renkte ipten de istediğiniz uzunlukta zinciri çekerek devam edebilirsiniz. Çekeceğiniz zinciri örmekte olduğunuz parçaya sık iğneyi kullanıp etrafına doğru geçmelisiniz. Daha sonraki sırada ise iki adet zincir çekip, trabzan yapmalısınız. Bu işlemin devamında ise yuvalara 3 tane zincir çekmelisiniz. Sonrasında yukarı çıkarak, örgüyle yapılan şapkanızın devamını sağlıyorsunuz. Üç kadar daha trabzan yaparak, tekrar zincirle dip kısmını batmış olacaksınız. Bu şekilde bütün yuvalara aynı tarzda işlemleri uygulamamız gerekecektir. Daha sonra ise farklı ip kullanıp, zincirle bitenleri hazırlamalısınız. Bu işlemin sonrası ise üzerine 3’lü trabzan yaparak yuvayla devam etmek olacaktır. Sonraki aşamada da sırayı aynı şekilde yapmalısınız. Böyle devamını sağlayıp işlemi bitirebilirsiniz, örgünüz aynı zamanda tamamlanmış olacaktır.

Örgü Şapka Örneği

Örgü Şapka Örneği Kullanım Alanı

Örgüden yapılma şapkalar genellikle yaklaşan kış aylarında yağışlı kış aylarında kullanılmaktadır. Örgü işi bütün çalışmaların insanları sıcak tuttuğunu bilirsiniz. Örgü yapımı bu eşsiz şapkada sizi soğuk havalarda koruyacak, bazı giysilerinizle uyum sağlayarak sizi daha şık gösterebilecektir. Tarzı olan kişiler renkleri kendi istekleri doğrultusunda derleyerek bazı elbiselerinin bu şapkayla kombin oluşturmasını da sağlayabilirler. Örgü şapka kullanım alanları işte bu şekilde olacaktır ve taktığınız zaman dilediğiniz ortamda rahatça kullanabileceğiniz bir şapka, kesinlikle güzel bir kış geçirmenizi de sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı