Örgü Puf Yapımı Derya Baykal Video

örgü puf derya baykal
örgü puf derya baykal

Örgüden puf yapımı son zamanlarda pek çok hanımın ilgisini çekiyor. Çünkü çok dekoratif bir görünümü var. Yapımı da sanıldığı gibi zor değil. Puf örebilmeniz için kalın bir şişe ihtiyacınız olacak. Ben 10 numara şiş tavsiye ediyorum. 42 ilmek öreceğiz, daha geniş bir puf istiyorsanız bu sayıyı artırabilirsiniz. İp olarak penye ip kullanacağız ve ayrıca iç astar için bir kumaşa ihtiyacımız olacak. Bunun için evinizdeki eski veya kullanmadığınız elbiselerinizi kullanabilirsiniz. Ayrıca pufun içini doldurmak için elyafa veya elyaf pamuk karışımına ihtiyacımız olacak. Örgü puf yaparken dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi örgüyü sıkı bir şekilde örmektir.

Örgü puf yapılışı kısmına geçebiliriz. İlk önce 1 sıra haroşa örerek başlıyoruz. 2. sıramızda 5 ilmek bırakıp geri dönüyoruz ve sıra sonunda da 5 ilmek bırakıyoruz. 3. sıramıza çıktığımızda kenarda 10 ilmek bırakıyoruz ve sıra sonunda da yine 10 ilmek bırakıyoruz. Kenarlarda bırakılan ilmeklerin boşluk bırakmaması için en son ilmeği bağlama yöntemini kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken son ilmeği şişe alıp, boştaki ipinizi içinden geçirmek ve yine öteki şişinize aktarmak. 10 ilmek bıraktığımız sıradan sonra 1 sırayı normal bir şekilde yani hiçbir şey yapmadan örüyoruz. Bu şekilde devam edip yükseliyoruz. Pufun tepesine geldiğimizde ilk baştaki işlemin tersini yapıyoruz ve pufun tepesini daraltmış oluyoruz. Tepesini büzdürüyoruz ve yan kısımları birbirine dikiyoruz. Böylece gövdeyi tamamlamış oluyoruz. Sonrasında astarımızı içine yerleştiriyoruz. İpinizle aynı renk bir kumaş seçerseniz daha güzel görünecektir. Sonrasında içini elyaf ile dolduruyoruz. Ardından tepesini tamamen büzdürüp dikiyoruz ve pufumuz tamamlanmış oluyor.

Gördüğünüz gibi oldukça basit bir örgü modeli. Birkaç saat içinde rahatlıkla tamamlayabilirsiniz. Sıkı bir şekilde örmeye özen gösterin çünkü gevşek bırakırsanız pek çok yerden içi gözükecektir ve sağlam olmayacaktır.  Elyafınızı biraz sert seçmeye çalışın. Eğer sert değilse, yıkayıp kurutarak biraz daha sert bir elyaf elde edebilirsiniz. Dediğim gibi, örgü puf modelleri için kalın bir şiş ve kalın bir ip kullanmalısınız. Bu yöntem ile çok güzel bir puf elde edebilirsiniz ve dekoratif bir eşya olarak salonunuza ekleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı