Örgü Puf Nasıl Yapılır Video

örgü puf yapımı
örgü puf yapımı

Son zamanların oldukça şık modası olan örgü puf ile evlerimizi güzelleştirmek elimizde. Bu yazıda örgü puf nasıl yapılır ve en kolay şekilde nasıl öğrenilir bunu öğretmek amaçlanmıştır.

Hangi boy iple çalışacağımız ve yine hangi boydaki şişi kullanacağımızı belirlemekle işe başlamalıyız. Kalın yün içerikli ipler veya daha ince yapıdaki bebek ipiyle örmek mümkündür ve seçim tamamen zevkinize kalmıştır. 12 numaralı şişle kalın bir ip kullanarak ve 40 ilmek örerek yapılan puftan bahsedebiliriz. 40 ilmekle başlanarak sistematik bir biçimde her 4 ilmekte bir geri dönerek yapılmaktadır. Bu iki defa tekrarlandıktan sonra bir sıra 4 ilmek örülmektedir ve bütünlüklü bir yapı olması sağlanır. Bu şekilde sürekli örülerek istenilen boyuta ulaştığımızda pufumuz kullanıma hazır olmaktadır. Böylece kalın ilikle yapılmış bir pufumuzu bitirmiş oluyoruz.

örgü puf yapımı
örgü puf yapımı

8 numaralı şişle ve daha ince olan penye ipliği ile örülen puf modelimizin yapılışı ise biraz daha farklıdır.  Örgü puf yapılışı için ayrıntıları şu şekildedir; yaptığımız her 3 ilmekte bir geri dönüyoruz ve en son sıra olan dördüncü sıra ise bütün olarak örülmektedir. Yine önceki örnekte olduğu gibi istediğimiz boyuta gelene dek bunu da örmeye devam ediyoruz ve kullanıma hazır hale geliyor. Diğer bir model olan 3,5 numaralı şişle yapılan ve bebe ipi adlı en ince olan bu iple hazırlanabilecek pufumuz bulunmaktadır.  47 ilmekle başlayarak örgü işleminin ilk adımını atabiliriz.  Yapılan her 3 ilmekte bir geri dönüyoruz ve bu işlemi de 3 kez tekrarlayıp hemen ardından dördüncü sırayı bütün bir şekilde örerek modelimizi oluşturuyoruz. Bu şekilde pufumuzun tam ortasında yuvarlaklık elde etmemiz gerekmektedir. Örme işlemi bittikten sonra dikim ve astarlama işlemleri yapılmakta olup bu işlemler yazımızın konusu değildir. Bu modelimizde çalışırken tüm örgü işlemleri haraşo sistemiyle yapılmaktadır. Haraşo örüldükten sonra sıradaki son 3 ilmeği örmeden bırakıyoruz. Bunlar örülmeden bırakılıp geriye dönülerek diğer sıradaki gibi son 3 ilmek yine boş bırakılır. Örgü puf yapılışı için ayrıntıları sizlerle paylaşıp, örgüden puf yapımı nasıl kolay ve zevkli hale getirilebilir bunu size anlatmaya çalıştık.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı