Ana Sayfa Örgü Videoları Örgü Makosen Patik Yapımı

Örgü Makosen Patik Yapımı

Örgü Makosen Patik Modeli
Örgü Makosen Patik Modeli

Şimdi de de evde yapılan taban üzerine çalışılmış olan makosen patik modeli yapımına bakalım. Normal örgü babet yapımı gibidir. Sadece tasarım olarak makosen ayakkabı şeklini andırır.

Taban elde yapılmıştır. Dışarıda satılan hazır tabanlardan değildir. Oldukça yumuşak yapısı bulunmaktadır. Dış tarafı gerçek deri, iç tarafı ise keçedir.

İp olarak Ören Bayan Dora tercihi yapılmıştır. 8 numara 1,25 mm tığ kullanılmıştır. Taban 42 ayak numarasına uygun seçilmiştir.

Makosen Patik
Makosen Patik

Tığla Deri Taban Makosen Patik Modeli Nasıl Örülür?

Babetlerde olduğu gibi çalışmaya tabandan başlanmıştır. İlk olarak taban tığlaması yapılmıştır. Topuk ve burun kısmında belirli deliklere dörder kez, diğer deliklere ise üçer kez batılarak taban tığlaması gerçekleştirilmiştir.

Ardından üzerine 5 sıra kenar sık iğnesi çalışması yapılmıştır. Bu 5 sıranın ilk 3 sırası tamamen sık iğne ile yapılırken diğer 2 sıranın topuk kısmında yalancı tırabzan uygulamasına geçilmiştir.

Makosen Patik Yapımı
Makosen Patik Yapımı

Patiğin topuk ve yan kısımlarının belirli bölümleri tamamen yalancı tırabzanla örülmüştür. Ön tarafında ise model çalışması yapılmıştır. Modele burun kısmının ortasından başlanmış ve artırmalarla yukarı doğru genişlemesi sağlanmıştır. Hem ön ve hem de arkada kurulmuştur. Patik örgü modeli normal ve uzun sık iğnelerden oluşmuştur.

Son olarak patiğin kenar düzlemesi gerçekleştirilerek işlem tamamlanmıştır. Makosen patiğin daha ayrıntılı yapılışına aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/Bub8WGEyFPs (Örgülist t)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here