Örgü İşleri Püf Noktaları

Örgü Püf Noktaları
Örgü Püf Noktaları

Örgü işleri hanımların boş vakitlerini değerlendirdikleri çoğu zaman torunlarına bazı şeyleri örmek istedikleri zamanlarını kapsar. Örgü güzel vakit değerlendirme işlerindendir. Örgü tutkunları hanımlar için bazı örgü modelleri adeta apayrı bir meşguliyettir.

Her örgünün kendine özel bazı teknikleri bulunmaktadır. Bazı modeller ise yapıldıkça öğrenildikçe aşılabilen pratikleşebilen modellerdir. Bunlara bir örnek olarak horoşayı söylemek mümkündür. Yelek ve kazanların lastik kısmını oluşturan bu tür bir örnek ise başlı başına rahatça örgünün tamamını da kapsayabilmektedir.

Pratik ve hızlı olan atkılar kesinlikle horoşayla yapılabilmektedir. Aynı zamanda sıra kol kısımlarının kesilmesi ve oyulması, takma yaka ve ya yaka örme de bütünden örülen yaka çeşitleri tekniklerindendir. Örgü yapmanın püf noktaları için bu yazımızda bazı bilgileri sizlere özel şekilde derlemiş bulunmaktayız.

Örgü de her zaman belli başlı bazı incelikler vardır. Bunları gözden kaçırmadığınızda örgünüz mükemmel olur. Aynı zamanda bu durum daha düzgün modeller elde edilmesini de sağlar. Örgü sanatında çok farklı türde modellerin yanı sıra ince el işçiliklerinin de yer aldığı kesindir.

Örgü püf noktalarının ilki olarak sizlere öncelikle neyi örmeye karar verdiğinizi kesinleştirmelisiniz. Bunun yanında ipinizi belirlemeli ve kalın ya da ince olmasını kararlaştırmalısınız. Kalın iple naif bir örgünün güzelliği ortaya pek çıkmayacaktır. Ya da ince bir iple dolgun tok durması gereken bir örnek belli belirsiz görünecektir. Örgü için yeterli miktarda ip almak da ayrı bir püf noktasıdır.

Örgü Yapmanın Püf Noktaları1

Yeterli gelmediği taktirde tekrar alınması gerekecektir. Fakat bunda şunu kaçırmamak gerekir ki, farklı tonlarda da olsa ilk başladığınız tonu ikinci ipte yakalamak biraz zor olabilir. Bu emeğin ziyan olmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden ipin yeterli miktarda olması şarttır. Bir diğer püf noktamız ise kenar ilmekleri örmeden öncelikle direkt olarak şiş üzerine alınarak, sürekli şekilde artışı önlemeli ve şahane bir duruş yakalanmalıdır.

Örgü kalitesini etkileyenler arasında aynı zamanda ne çok sık örmek ne de çok bol örmek konusu başta gelir. Örgünün duruşu ve hatsız olmasını belirleyenler arasında kol kesimleri gelmektedir. Kol kısmında ilmeklerin toplanmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Sizlere sunulan bu ek bilgilerle artık örgü işlerinde muntazam ve kusursuza yakın bir görünüme elde etmeniz mümkün olacaktır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı