Örgü Çanta Sapı Nasıl Örülür?

örgü çanta sapı modelleri
örgü çanta sapı modelleri

Bu senin trendi haline gelen örgü çantalar için sap yapımı ile ilgili sizlere yardımcı olabilecek bir kaynak oluşturmak istedim. Biraz araştırma yaptığımda internette çanta sapı örme ve çanta sapı modelleri ile ilgili bilgiler buldum. Bu bilgileri sizler için derleyip her an elinizin altında bulabileceğiniz bir doküman haline getirdim.

Bilindiği üzere örgü çantalarda sap olarak hazır saplar da kullanılmaktadır ve bunları piyasadan rahatlıkla temin edebilmektesiniz. Ancak bu sapları çantayı nasıl kendiniz ördüyseniz sapları da kendiniz örerek halledebilirsiniz.

Örgü çanta saplarının şu ana kadar tespit ettiğim birkaç modeli bulunmaktadır. Angez ve hapisane işi çanta saplarını bunlara örnek gösterebilirim. Şimdi gelin; bu sapların nasıl örüldüğünü tek tek görelim.

1. Tığ işi Anglez Çanta Sapı

Tığ işi anglez çanta sapı nasıl yapılır
Tığ işi anglez çanta sapı nasıl yapılır

Aslında bu özellikle eskilerin bildiği bir teknik olan anglez dantel tekniği ile yapılan bir çanta sapı örneğidir. Bu sap modeli tığla dönerek örülen bir modeldir. Kalın makrome iplerle örülebileceği gibi ipiniz ince ise kat kat yaparak da örebilirsiniz.

Anglez çanta sapı modelinin başlangıç kurulumu sizi zorlayabilir. Ancak ilerledikçe gerçekten ne kadar pratik bir çanta sapı örneği olduğunu göreceksiniz. Uzunluğunu öreceğiniz kişiye göre belirlemelisiniz. Bu modeli bohem çantalarda dahil tüm örgü çanta çalışmalarınıza kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Aşağıda anglez çanta sapı yapımı ile ilgili bir video paylaşıyorum. Videoyu izleyip sizler de yapımını öğrenebilirsiniz.

Anglez Çanta Sapı Yapımı Videosu

2. Tığ İşi Hapisane İşi Çanta Sapı

Hapisane işi çanta sapı yapımı
Hapisane işi çanta sapı yapımı

Bir diğer örgü çanta sapı modelimiz ise hapisane işi çanta sapı modelidir. Sık iğne tekniği ile örülmektedir. Anglez çanta sapına göre biraz daha kalın bir yapıdadır. Bunun da kurulumu başlangıçta biraz zor olsa da ilerledikçe pratik bir yapımı olduğu anlaşılacaktır. Yine uzunluğu yapılacak kişiye göre farklılık gösterecektir.

Yine bunun da anlatımlı videosunu sizler için buldum ve yararlanmanız için aşağıda paylaşıyorum.

Hapsihane İşi Çanta Sapı Yapımı Videosu

3. Tığ İşi Spiral Çanta Sapı

Tığ işi spiral çanta yapımı
Tığ işi spiral çanta yapımı

Örgü olarak yaptığımız çantalarımız için güzel diyebileceğimiz bir diğer model ise spiral çanta sapı modelidir. Her iki ucu çantaya dikmek için açık halde bırakılan boru tipli bir sap örneğidir. Sık iğne ile örülmektedir. Her türlü örgü çanta ile de uyum sağlamaktadır. Kalın iple örülebildiği gibi ince iplerle de örülebilir. Kalınlığa göre sık iğne sayısı değişir. İçine kablo ya da halat gibi nesneler koyarak sapa hacim kazandırılabilir.

Spiral çanta çapı modelinin yapımını anlatan videoda aşağıdaki gibidir.

Spiral Çanta Sapı Yapımı Videosu

4. Penye İpten Çanta Sapı

Penye ipten çanta sapı yapımı
Penye ipten çanta sapı yapımı

Penye ipten yapılan kulplar örgü çantalarda sap olarak kullanılabildiği gibi kolye yapımında da kullanılmaktadır. Diğer yün iplikle yapılan çanta çapı örneklerine nazaran penye iple örüldükleri için daha hacimlidirler. Yine uyacağınızı düşünüyorsanız örgü çantalarınız için bu modeli de deneyebilirsiniz.

Penye ipten çanta yapımını anlatan videoyu aşağıda sunuyorum. Öğrenip de uygulamak isteyenler bu videodan faydalanabilir.

Penye İpten Çanta Sapı Yapımı Videosu

Yine tüm bu çanta sapları tığla örülebildiği gibi şişle de örülebilmektedir. İki durumda da nasıl örüldüğünü anlatan videoları aşağıda bulabilirsiniz.

Tığla çanta sapı yapımı için aşağıdaki videoyu;

Şişle çanta sapı yapımı için de bu videoyu izlemelisiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı