Ana sayfa Örgü Örgü Modelleri Örgü Bebek Panço Anlatımlı Yapımı

Örgü Bebek Panço Anlatımlı Yapımı

373
0
PAYLAŞ
bebek örgü panço yapımı
bebek örgü panço yapımı

Selam bayanlar; sizlere çok seveceğinizi umduğum yepyeni bir örgü işi çalışmayla karşınızdayım. Öncelikle kullanılan malzemelere hemen değinmek istiyorum. Kullanılacak olan iplikler lolipop marka olabilir. Renk olarak 8032 kodu kullanabilirsiniz. Toplamda 3 yumak kadar kullanılacaktır. Bu çalışmada zorluk derecesini orta düzey olarak söylemek mümkündür. Örgü bebek panço yapımında tığ numarası tam olarak belirtilmemiştir. Bedeni kendiniz dilerseniz kafanıza göre ayarlayabilirsiniz. Aynı zamanda yaş grubu olarak bu bebek pançosu, 2 ya da 3 yaşındaki çocuklara yönelik olacaktır. Kullanılacak örgü motifleri ise sırasıyla ters örgü, düz örgü, burgu modeli, ve haraşo örgü türü olacaktır. Ek malzemelerine baktığımda üç tane düğmeyi de hazır bulundurmanız gerektiğini söyleyebilirim.

bebek örgü modelleri panço

2 ve ya 3 yaşında bir çocuğu rahatlıkla gidecek olan bu çalışma, mevsim olarak da kış ile sonbaharda giyilebilecek bebek pançosu olacaktır. Yapılışına geçtiğimde önce arka kısımda ne gibi işlemler yapılacak hemen belirtelim. İlk olarak 35 adet ilmekle başlayınız. Devamında 1 tane dik haraşo örülmelidir. 2 ilmek ters örgüden sonra, 4 tane ilmek düz örülmelidir. 1 ilmek ters örgüden sonra ise 4 ilmek kadar düz gidip 2 ilmek kadar da ters örülür. 4 düz şekilde ve bir tane ters örüp yine 4 tane düz örülür. Beden boyu olarak 24 santime ulaşıldığında haraşo örgüsü kullanılıp devam edilmelidir. Yine her sırada her iki tarafa da 13 kez 2 şerden olacak şekilde 1’er tane ilmek atılır. Bu şekilde 91 ilmeğe ulaşılmalıdır. Beden boyu olarak ise 18 santim örülerek kol evi için de iki taraftan 10 kez ikişerli geçilir. Devamında beş kez yine 1’er ilmek kesilmelidir. Beden boyu 36 santimde ise kalan 41 ilmek bir defa olarak kesilir ve bitirilir.

Ön kısımdan devam ettiğimizde 19 ilmekle başlanmalıdır. 1 dik şekilde haraşo, 2 ilmek ters ile devam ediniz. 2 ilmekte ters, dört ilmek düz devam edilir. 1 ilmek kadar ters, 4 ilmek kadar düz gidilir ve 2 ilmek ters şeklinde dizilmesi sürdürülür. Yine 4 düz ve bir ters örülüp, dört düz örülen ilmeklere diyagramdaki model uygulaması yapılır. Boy 24 santime ulaşınca haraşo örgüyle devamı getirilir. Ön orta kısımda ise her sırasında 13 kez ikişerli ilmek artış yapılmak kaydıyla, 45 ilmeğe kadar ulaştırılır. Boyu yine 18 cm örüldükten sonra kol evi için artık yapılmayan tarafından 10 kez daha ikişerli geçilir. Devamında ise 5 kez 1’er tane ilmek kesilmelidir. Beden boyu 32 santimi görünce yaka kısmı içinde ön ortadan, 3 artı 2 artı 1 artı 1 şeklinde kesilir. Beden boyu 36 santimi kalan on üçlük ilmekle bir defada kesmek gereklidir.

Kolların yapımında 89 ilmekle başlanmalıdır. 1 tane dik haraşo yapılarak örülmelidir. Kol boyu 11 santim olunca, haraşo örgüyle sürdürülmelidir. İki taratan iki sıra kadar arayla da 6 kez ikişerli, her sırasında ise 22 kez birer ilmek kesilmelidir. Kol boyu 20 santim olunca 21 tane ilmek bir defada kesilmeli bitirilmelidir. Kapüşon kısmı ise yaka etrafından şişle 87 tane ilmek çıkarılarak yapılmaya başlanır. 37 tane ilmek haraşo ve 2 ilmek ters yapılmalıdır. Dört ilmek daha düz olarak devam edip 1 ilmek ters yapılmalıdır. Dört ilmek düz, iki ilmek kadar ters ve 37 ilmek haraşoyla dizilmelidir. Yine dört, 1 tane düz örülme işlemiyle diyagramda yer alan model uygulanmalıdır. Kapüşon kısmında boyu 20 santim örülmeli, ilmekler ortalanarak ortadaki 13 tane ilmek resimdeki gibi örülmelidir. 1 ilmek kesilince kalan 36 tane ilmeği şişle bekletip geri dönülmelidir. 13 tane ilmek daha örülerek devamı getirilmelidir. 1 ilmek kesilip kalan kısımda 36 tane daha ilmek bekletilir ve geri dönülür. 1 ilmek kadar kesilip geri dönüşlü şekilde 13 tane ilmeğin her iki kısmında da kalan ilmekler sıfırlanmalıdır. Kalan 13 tane ilmek ise bir defa daha kesilip bitirilmelidir. Kapüşon biyesinin yapımında ise; 150 ilmekle başlanmalıdır. 6 ilmek 1 artı 1 lastik ve 7 ilmek şişe örme yapmadan alınmalıdır. 6 ilmek 1 artı 1 lastik ile 7 ilmek şişe yine örülmeden alınmalıdır. 2 santim boyunca ise aynı ilmeklerle örülmeksizin şişe alınmalıdır. 1 artı 1 lastik örülmeli ve ilmekler de bir kez kesilerek bitirilmelidir. Son olarak kenar bordürlerini ise şu şekilde yapmalısınız. 520 kadar ilmekle başlayıp, kapüşon biyesi örülüp işlemler bitirilir.

PAYLAŞ
Önceki makaleÖrgü Çamaşır Sepeti
Sonraki makaleÖrgüden Poşet Çantası Yapımı

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here