Örgü Babet Çorap Yapılışı

örgü babet ile çorap örme
örgü babet ile çorap örme

Örgü ürünler daha sıcak ve farklı şekillerde oldukları için birçok alanda kullanılıyor. Özellikle eski dönemlerde çorap ve eldiven olarak yapılan bu uygulamalar, geçmişten bugüne yansıyarak ulaşmışlardır. Sizler için bu kendin yap projesinde, biraz daha modern bir çorap yapacağız. el işi babet çorap eski tip 5 şiş ile örülen, ancak model olarak modern bir görünüme sahip. Modeli yapabilmek için öncelikle uygun yün iplere ve uygun kalınlıkta şişlere ihtiyacınız var.

örgü babet çorap

Projede bu tar iki renk uygulanmış. Sizler de keyfinize ve zevkinize göre birini seçebilirsiniz. İşlem bilek lastik kısmından başlıyor.

örgü babet patik yapılışı

İpinizin ince ve kalın olmasına dikkat ederek 35 ile 45 ilmek arası başlangıç yapabilirsiniz.

Lastik olarak bir ters, bir düz örüyorsunuz. Bu işlemi yaklaşık 2 cm olana kadar devam edin. Sonra düz ve haraşo olarak devam edeceğiz. Bu şekilde el işi babet çorap yaparken, sizler de bilek kısmını uzatabilir ve normal çorap yapabilirsiniz.

örgü babet çorap yapımı

İstediğiniz uzunluğa kadar bu şekilde devam edin.

örgü babet çorap modelleri

Şimdi topuk kısmına geçelim.15 kadar ilmeği sürekli diğerlerinden ayırarak örün.

örgü babet çorap örneği

Sonra iki ayrı ilmeği, orta alanda birleştirerek devam edin. Bu şekilde babet çorabın topuk kısmı iyice netleşmeye başlamış olacak.

örgü babet çorap örümü

İşlem aşamalarını burada da net bir şekilde görebilirsiniz.

örgü babet çorap resimli anlatım

Ve artık tüm ilmeler şişlere geçti ve taban kısmının örülmesine başlayabiliriz.

örgü babet çorap açıklamalı

Ayak ölçünüze uygun olacak şekilde taban kısmını yeterli uzunlukta örmeye devam edin. Sonrasında burna doğru daralma yapacağız. Sizler de bu kolay el işi babet çorap yapımını sizler de çok pratik şekilde yapabileceksiniz.

babet çorap örgü

İlmekleri kasarak 6-8 ilmek kalana kadar geldiğinizde tersten bitirebilirsiniz. Bu şekilde oldukça güzel bir çorap elde etmiş olacağız. Elbette bu çorabın tek özelliği de bu olmayacak.

örgü babet ile çorap yapılışı

Burnun bitirilmiş halini yukarıda görüyorsunuz.

örgü babet ile çorap örme

Arkalarına birer ponpon yaparak moda olan bu babet çorabı sizler de hemen yapıp giyebilirsiniz.

örgü babet çorap kendin yap

Oldukça şık ve hoş birer ponpon bu çorapları ayrıcalıklı bir hale getiriyor. Son dönemde sıklıkla tercih edilen bu çorapları sizler de ayaklarınızı sıcak tutması için rahatlıkla tercih edip kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı