Organze Kurdeleden Çiçek Motifi Yapımı

Organze Kurdeleden Çiçek Motifi
Organze Kurdeleden Çiçek Motifi

Son zamanlarda iğne oyalarında ve tığ oyalarında motif amaçlı kullanılan organze kurdeleden çiçek yapımından bahsedeceğiz. Bu çiçekler sadece oyalarda değil daha birçok alanda süsleme amaçlı kullanılabilir. Tek renkli ya da birden fazla renkte kurdeleler ile ortasına inci yerleştirmek suretiyle birçok farklı çiçek motifi elde edilebilir.

Bizim bahsedeceğimiz organze kurdele çiçek motifi ise iki renkli olarak tasarlanmıştır. Yapımı için oya ipi, iğne, inci boncuk, organze kurdeleler ve makas gereklidir. Sizler de malzemelerinizi şimdiden hazır ederek süslemeleriniz ya da kenar oyalarınız için aşağıdaki işlemleri uygulamaya çalışın.

Bu çiçek süsleri ile başak iğne oyası ve çiğdem iğne oyası modellerini yapabilirsiniz. Yapılışlarını öğrenmek için linkleri tıklamanız yeterlidir.

Organze Kurdeleden Çiçek Nasıl Yapılır?

İlk olarak organze kurdelelerimizi 4 santim boyunda keselim. Keserek toplamda 6 adet parça elde edelim. İki renkle yapacaksanız 3 birinden 3 diğerinden kesebilirsiniz.

Sonraki aşamada iğnemize oya ipliğimizi geçirip sonuna düğüm atalım. Kesilen kurdeleden biri ikiye katlayalım ve üst kapalı kısmının uç kısmından aşağı çapraz şekilde teyeller gibi iğneleyelim. Bu durumda iken diğer renk kurdeleyi ikiye katlayıp yine uç kısmından ilki gibi çapraz şekilde aşağıya doğru teyelleyelim. Aşağıya doğru inilirken kurdelenin yarısına kadar teyellenmesi gerekmektedir. Kalan diğer kurdeleler de iğne üzerine aynı şekilde teyelleyerek sıralayalım.

Organze Kurdeleden Çiçek Yapımı
Organze Kurdeleden Çiçek Yapımı

Altısı da iğne üzerinde iken iğneyi çekelim ve kurdeleler el yordamıyla büzüştürülelim. İlk girilen yere iğne tekrar batıp kurdele etrafına birkaç tur oya ipi saralım. Yine elle çiçek şeklini almasını sağlayalım ve dibine sabitlemek için iğne ile bir düğüm atalım. Alt uç kısmındaki fazlalıkları makas ile keselim.

Alt ortadan yukarı doğru doğru iğne ile çıkalım. Bir inci boncuk alıp iğneden geçirerek organze kurdeleden çiçeğin ortasına sabitleyelim.

Bütün olay bundan ibaret. Sizler de yukarıdaki işlem adımlarını aşağıdaki videolu anlatımından da yararlanarak uygulayabilir kendi çiçeklerinizi tasarlayabilirsiniz.

Organze Kurdeleden Çiçek Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/0CrSnAF3SJM (Ören Hanım)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı