Öne Çıkan Yeni İğne Oyaları

Öne Çıkan İğne Oyaları
Öne Çıkan İğne Oyaları

İğne oyalarının, iğne motifleriyle işlendiğini biliyoruz ve ne kadar uğraştırıcı örnekler olduğunun da kesinlikle farkındayızdır hanımlar. Aslında el işiyle yapılan tüm çalışmalarında böylesi meşakkatli modeller olduğunu da açık şekilde itiraf etmek gereklidir. Sizlere bu çalışmamızda ise öne çıkan yeni iğne oyası örneklerinden söz edeceğiz. Fakat tığ işi çalışmalar da iğneyle yapılan örnekler de kesinlikle bir adım daha önde yer alabiliyor. Gelin adayları ve evlilik hazırlıklarından olan genç kızlarımızda çeyizlerinde, öne çıkan yeni iğne oyalarına mümkün olduğunda geniş yer vermeye çalışmaktadır.

Yeni Öne Çıkan İğne Oyası Modelleri

İğne oyalarının çok geniş kullanım alanları olduğu gibi en yaygınları yazma kenarı, havlu kenarı, salon takımları ve sıklıkla da vitrin içlerine uyarlanacak şekilde hazırlanmaktadır. Yani tığ işi çalışmaların çoğunda iğne oyasını kullanmanız mümkündür. Bakıldığında en yeni örneklerde genellikle hanımların, çiçekli türdeki desenlere daha çok yöneldiklerinden söz etmek doğru olacaktır. Örneklerimizde de yer alan çiçek desenli iğne oyası her bayanın kesinlikle vazgeçilmezi durumundadır. Genellikle bakıldığında, yazma takan hanımlarında çok sevdiği motifler başörtülerine de çok yakışmaktadır. Özellikle oval ve üçgen iğne oyası desenleri, iğne oyası işleyen hanımların da baş tercihi konumundadır. Bu belirtilen motifler başörtülerinde de sıklıkla kullanılıyor.

Öne Çıkan İğne Oyaları

Çeyizlerde ve genelde namazlıklarda iğne oyalarının daha büyükçe ve kalınca olan motifleriyle süslenmesi de bir başka yakışmaktadır. Bayanlar toplu olarak bir araya geldikleri o günlerde, başörtülerinin iğne oyasından yapılmış türleri sıkılıkla ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Öne çıkan motiflerde bir başka modelin, geometrik şekiller ve çiçek desenleri olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Zarif modellerin genelde yazma kenarında sergilendiğini iyi biliyoruz. Fakat bazense çarşaf ve havlu kenarında kullanılan iğne oyaları, oldukça gösterişli gelebiliyor. Temel figürlerden olan Rize oyası, çiçek motifleri ve sıçandişi iğne oyası motifi de, oldukça enteresan duran fakat yakışan örneklerdendir. Bayanlar kullanılan motif ne olursa olsun, havlunuzun rengine ve yazmanızın rengine uygun bir renkte işlenecek iğne oyası son derece şık olacaktır. El işinin daha belirgin durmasına yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı