Öksürüğü Dindirmenin 10 Etkili Yolu

öksürüğe ne iyi gelir
öksürüğe ne iyi gelir

Öksürme, kış mevsimlerinde hastanelerdeki en sık şikayet konuları arasında yer alır. Öksürükler, faranjit, nezle, soğuk algınlığı, sinüzit ve üst solunum yolunda enfeksiyon sebepleriyle ortaya çıkabilmektedir. Üst solunum yolunda enfeksiyonlar sonrasında öksürükler, bazen haftalarca devam edebilmektedir. Böyle bir süre ise bizi kesinlikle gecelerin uykusuz şekilde geçmesine neden olabilir. Pek böyle bir öksürük durumunda onu dindirmek amaçlı neler yapılabilir? İşte sizlere bu yazımızda 10 etkili öksürük dindirme yöntemini sunarak, öksürük konusunda daha kolay kurtulma yöntemlerini sıralamış olalım derim. Bunlardan birincisi olan su içmek konusuna hemen değinelim isterseniz. Etkili yollardan biri, yudum yudum su içmekten geçmektedir. Su içmek, insanın hem hava yollarının nemini korumasını sağlar hem de mukus bulunuyorsa inceltmek kaydıyla kolayca çıkmasına yardımcı olur.

Su, öksürük şuruplarıyla yarışacak kadar etkili çözüm olabilmektedir. Yaz kış demeksizin mutlaka günde en az iki litre su içmekte fayda olacaktır. İkinci önerimiz ise kuşburnu çayı ya da ıhlamur içilmesi olacaktır. Öksürük halinin şiddetlenmesi durumunda, öncelikli olarak bolca bitki çayı ve sıvı alımları kesinlikle önemli olacaktır. Bu çay türlerinin içerdiği mineral ve vitaminler, boğazı yumuşatacaktır. Üçüncü olarak ise zencefili ve zerdeçalı alış veriş yaparken mutlaka unutmayınız. Sadece mutfakta değil eczanelerde de yerini almış olan zerdeçal, gerek vücuttaki iltihap gelişimini gerekse kötü türdeki hücrelerin savaşını baskılayabilmektedir. Zencefil aynı zamanda, virüs ve bakterilerle savaşabilen gıda takviyelerini de içermektedir.

Dördüncü olarak mutlaka sıcak duş alınmalıdır. Burun tıkanıklarında önemi büyük olan sıcak duş, geniz tıkanıkları ve boğazda kuruluk olduğunda rahatlama hissi verecektir. Beşinci olarak sigaradan mutlaka uzak durmak gereklidir. Sadece sigara içmek değil pasit sigaraya maruz kalmak da hava yollarını etkilemektedir. Altıncı önerimiz ise evdeki nem oranının mutlaka yüzde olarak 40 ila 60 arasında olmalıdır. Yedinci olarak süt ürünlerinin öksürük hallerinde tüketimlerinin azaltılması, mukusun artmamasını sağlayacaktır. Sekizinci önerimizde ise tükettiğiniz gıdaların dengesine dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Güçlü bir bağışıklık sistemi için gıdaların dengeli olarak alınmasında fayda olacaktır. Dokuzuncu önerimizde ise keskin kokulardan kaçınmalısınız. Buna örnek vermek gerekirse, temizlikte kullanılacak deterjanlar karıştırılmak astıma yol açabiliyor. Onuncu ve sonuncu önerimizde ise yatmadan üç saat kadar önce beslenmenin bırakılması faydalı olacaktır. Özellikle reflü sorunu olan bir kişinin, yatmadan üç saat kadar önce katı ya da sıvı tüketimi bırakması gereklidir.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı