Nohut Örgü Nasıl Örülür

Örgüde Basit Modeller

Örgü örmek göründüğü kadar zor değildir. Elbette karmaşık örgü modelleri yok değildir ancak kimse annesinin karnından komplike örgü modelleri örerek doğmaz. Basit modellerden orta derece modellere ve daha sonra da zor modellere geçiş yapılır. Nohut örgü modeli de yapması son derece kolay örgü modellerinden birisidir. Bu model aynı zamanda zihninizin dinlenmesine de yardımcı olmaktadır. Örgü örmenin insan psikolojisi üzerindeki etkileri araştırıldığında özellikle basit örgü modellerinin hafıza kaybını önlediği ve demans hastalığının önüne geçtiği saptanmıştır. Basit deyip geçmemekte son derece fayda vardır çünkü attığınız her ilmek sizin daha sağlıklı ve huzurlu bir bilince sahip olmanıza etki etmektedir.

Basit örgü modellerinden nohut örgü yapımında öncelikle örgünüzün arka yüzünden ters örerek örgünüzün ön yüzünde 1 sıra ters oluşturuyorsunuz. 1 iplik kendinize doğru 1 ilmek alıyorsunuz, ipliğinizi şişten çıkarmadan 1 kez doluyorsunuz. Tekrar aynı ilmeğe batırarak çıkıyorsunuz, yani 1 ilmeği 3 ilmek haline getiriyorsunuz. Daha sonra hemen yanında bulunan 3 ilmeği birlikte toplayarak kesiyorsunuz. 1 ilmeği 3 ilmek haline getirirken, 3 ilmeği de keserek yine aynı sayıyı elde etmiş oluyorsunuz.

Örgü örmek hanımlar üzerinde oldukça olumlu etkiler yaratmaktadır. Gerek yurtdışı gerekse, ülkemizde örgü ören bayanlara özel bir ilgi duyulmaktadır. Bu ilginin nedeni bu uğraşla ilgilenen kişilerin çok daha sosyal ve yaratıcı olmalarından ileri gelmektedir. İster bir ev hanımı olun, ister üniversitede okuyan bir genç kız ya da çalışan bir bayan; sergilediğiniz el emeği göz nuru her türlü örgü işi karşınızdaki insanlarda bir hayranlık duygusu oluşturur. Nohut örgü modeli de yine yaratıcılığı körükleyen basit örgü modellerinden biridir ve bu model işlenerek, son derece kullanışlı örgü ürünleri ortaya çıkarılabilir.

Nohut Örgü Nohut Örgü Nasıl Örülür

nohut örgü tekniği nohut örgü modeli

nohut örgü modeli tarifi nohut örgü tekniği video

 

Bir önceki yazımız olan Kalbur Örgü Örneği Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde kalbur örgü, kalbur örgü örneği ve kalbur örgü tekniği hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir