Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Namaz Örtüsü İçin Tığ Oyası Modeli

Namaz Örtüsü İçin Tığ Oyası Modeli

Yeni Namaz Örtüsü Oya Örneği
Yeni Namaz Örtüsü Oya Örneği

Güzel bir mevlit örtüsü ya da namaz örtüsü örneği yapımını inceleyeceğiz. Boncuklu bir oya örneği olup tığ batısı ile beraber yürütülüyor. Yani her bir tığ batısı yapıldığında yukarı doğru çıkılıp tekrar aşağıya inilerek diğer tığ batısına geçilmesi suretiyle ilerleniyor. Öncesinde tığ batısı yapılıp yürütülen bir model değildir.

Namaz örtüsü ya da mevlit örtüsü örneği tek renk kullanılarak yapılmış olup; örümcek, sık iğne ve zincir teknikleri kullanılmıştır. Aralarda da ufak kesme boncuklar ilave edilmiştir.

Yeni Namaz Örtüsü Oya Örneği Yapılışı

Tığ batısı ile beraber yürütüldüğünü belirtmiştim. Tığ batısı yapıldıktan sonra aralara 3 boncuk atılarak 3 tane örümcekle yukarı çıkılmıştır. Üstte 5 adet kirpik yapılmıştır. Ardında da örümceklerin iki kanadına sık iğne çalışılarak aşağıya inilmiştir. Sonra 4 tığ batısı yapıldıktan sonra bir önceki motifteki örümcek aralarından ilmek çekip batarak aynı motif tekrarlanmıştır.

Namaz Örtüsü İçin Tığ Oyası Modeli
Namaz Örtüsü İçin Tığ Oyası Modeli

Boncuklar örümcekler çekilirken eklenmiştir. Kirpikler 5 adet yapılmış olup her biri 6 zincirle yapılmıştır.

Kısaca özetlersek namaz örtüsü oya örneği yapımı bu şekildedir.

Anlatımlı Namaz ya da Mevlit Tığ Oyası Modeli Videosu

Tüm bu anlatımlara ilaveten bu mevlit kenar oyası modelinin yapılışı video olarak da anlatılmıştır. Aşağıda bu biraz karmaşık gibi görünse de aslında kolay bu oya örneğinin videosu bulunmaktadır. İzleyip oyayı daha kolay bir şekilde çıkartabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/tU0zIfNU2j8 (Oya Hanım)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here