Nakış Teknikleri; Yaprak Yapımı

yaprak yapımı nakış işleme
yaprak yapımı nakış işleme

Uzun yıllardan beri iğne ve iplik ile yapılan farklı projeler, inanılmaz sonuçların da alınması için muhteşem işlemlerdir. Çok eski dönemlerden bu yana uygulanan bu işlemler farklı şekillerde teknikler ile değişik sonuçların alınmasını sağlamıştır. Bizler de sizlere kendin yap projeleri kapsamında harika sonuçları alabileceğiniz, özel teknikleri göstererek, ideal bir biçimde işlem yapmanıza yardımcı olmak istedik. Bu projemizde ise nakış yaprak yapımı detaylarını sizler ile paylaşacağız. Bu şekilde sizler de çok seveceğiniz, harika sonuçları alacağınız nakış işlemleri için etkileyici sonuçları elde edebilirsiniz.

İşlem için uygun bir kumaş, nakış ip, şema için kalem ya da sabun, nakış iğnesi gerekiyor.

nakış yaprak yapımı

Öncelikle pamuklu bir kumaşın üzerine çizim yaparak, nakış yapacağımız alanın şemasını oluşturalım. Yukarıda ki resimde de görüldüğü gibi A, B ve C şeklinde üç adet çizgi ve işlem anlatımına yardımcı olacak nokta oluşturuyoruz. Öncelikle aşama yaprağımızın tepe yani uç kısmının altından çıkış yapın.

2 nci işlem aşaması ise B çizgisinin ortasından, A çizgisinin ortasına alttan geçiş yapın.

nakıştan yaprak yapımı

Şimdi A noktasından, başlangıç noktamıza gidin.

nakış ile yaprak deseni

Burada dikkat edeceğiniz işlem, B çizgisinin sağından girip, alttan sola çıkmak olacaktır. Bunun detayını ise yukarıda ki resimde görebiliyorsunuz.

yaprak yapımı nakış

Aynı şekilde çıktığınız tepe noktasının solundan, C noktasının ortasına, oradan da A noktasının hemen altına çıkış yapın. Yukarıda ki şemada detayı görüyorsunuz. Burada farklı bir görünüm oluştu.

yaprak modeli nakış işleme

Yine A noktasından, tepe noktanın sağına, alttan soluna olacak şekilde, sıralı olarak bu işlemi devamlı şekilde yapacağız. nakış yaprak yapımı işlemimizin detayı bu şekildedir.

yaprak yapımı nakış işleme

İşlem ilerledikçe yukarıda ki şekilde ki gibi harika bir görünüm elde edeceksiniz. Burada dikkatli olacağınız nokta, iğnenizin çıkış ve giriş noktalarının aynı şekilde boşluk vermeyecek şekilde olmasıdır.

nakıştan yaprak

Ve işte harika, özel görüntüsü ile nakış yaprak motifimizin sonuna geldik.

Beklentilerinize gerçek anlamda cevap verecek olan nakış teknikleri ile doğal ya da geometrik modellerin oluşturulması oldukça kolaydır. Sizler de sade bir elbisenize, bluzunuza ya da bir masa örtünüze dağınık bir şekilde irili ufaklı yapraklar yaparak, harika bir değişim yaratabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı