Mutfakta Ada Masa Kullanımı

Ada mutfak son dönemlerin en çok tercih edilen dekorasyon tarzıdır. Hem işlevseldir hem de estetik açıdan modern bir görünüm elde etmenizi sağlar. Birçok kişi ada mutfakların büyük evlere yakışacağını düşünür. Çok küçük mutfaklara uygun olmayacağı doğrudur ancak ada mutfak istiyorsanız devasa ölçülere ihtiyacınız yok.

Ada Mutfak Hangi Tarzlarda Kullanılır?

Mutfağınızın tarzını değiştirmek istiyorsanız ada mutfak güzel bir seçimdir. Ancak öncelikle cevaplamanız gereken soru masa olarak mı kullanacağınız yoksa tezgah alanınızın yetersiz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Sadece masa olarak kullanacaksınız ek tezgaha ihtiyacınız olmadığından emin olun.

Ada mutfağın kullanım alanlarından biri de depolama amaçlı kullanılmasıdır. Tezgah üzerine ocak koyabilir ve gövdesine çekmeceler yaptırarak sıradan bir tezgah görevi yükleyebilirsiniz.  Eksik depolama alanınız var ise ancak dolap görüntüsünden sıkıldıysanız mutfak dolaplarınıza ek olarak istediğiniz tarz bölmelerle kullanabilirsiniz.

Dolap ihtiyacınız yok ise masa şeklinde yaptırabilirsiniz. Dar ve uzun ölçülerde 4 veya 6 kişiler mutfak masası görünümü ile işlevsel durmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken alt kısmının açık yaptırılması gerekir tabureleri ada tezgahın altına koyarak fazla yer kaplamasını engelleyebilirsiniz.

ada mutfak fikirleri
ada mutfak fikirleri

Şık Mutfaklar

Klasik mutfak masası modellerinden hoşlanmıyorsanız ve Amerikan mutfağa sahipseniz ada mutfak formunda ki masanıza bar sandalyeleri ile destekleyerek yemek alanı elde edebilirsiniz.

Küçük mutfaklı evinizde mutfak adası kullanmak isterseniz yüksek sandalyele ve 80x 60 cm ölçülerin ile dilediğiniz görüntüye ulaşabilirsiniz. Ada mutfağınızda hem lavabo hem de ocağınız olacaksa bulaşık makinesinin konumunu iyi ayarlamayı unutmayın. Yeriniz var ise bulaşık makinenizi de adanın içerisinde alabilirsiniz.

Ada Mutfak Yaptıracakların Dikkatine

  • Adanın hangi amaçla kullanılacağını belirleyin
  • Nasıl bir işlevi olacağını kesinleştirin
  • Farklı boyutlarda ve her tarzda üretilebilir
  • Ada mutfağın tarzının mutfağın içerisinde yer alacağını ve odak noktası olacağını unutmayın

Ada Mutfak Ölçüleri Eğer sadece yemek hazırlamak için tezgaha ihtiyaç duyuyorsanız 80 x60 cm adalar yeterli olacaktır. Yüksek tabureli hem tezgah hem yemek masası olarak kullanacaksınız 80x 40 cm uygun olacaktır. Ocak ve lavabonuzu ada mutfağa konumlandıracaksanız daha büyük alana ihtiyacınız vardır. 140 x 80 cm en küçük tercih olmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı