Mutfak ve Banyo için Doğal Temizleyiciler

Doğal Temizlik Maddeleri
Doğal Temizlik Maddeleri

Temizlik özellikle biz hanımlar için olmazsa olmazlardan. Özellikle mutfak ve banyolarımızı her kullanımdan sonra muhakkak temizlemeliyiz. Her hanım her zaman evini temiz tutmak ister ve bunu yaparken de piyasada hazır halde satılan kimyasal temizleyiciler kullanırız. Hatta kişisel temizliğimizde bile. Bu tip temizleyicilerin sağlığımıza olan etkilerini hiç düşündünüz mü?  Çoğu hatta hepsi de diyebilirim. Sağlığımıza büyük zararlar vermektedir. İçerisinde sağlımıza etkisinin tam olarak kestiremediğimiz birçok kimyasal madde kullanılıyor bu tip temizleyicilerde. Peki, bu zararlı etkilerden nasıl kurtulacağız. Evimizi nasıl temizleyeceğiz. Tabi ki doğal temizleyiciler kullanarak.

Bu tip temizlik malzemelerini kolaylıkla temin edebiliriz. Evimizden, eczaneden bile rahatlıkla bu tip temizleyicileri temin etmemiz mümkün. İçerisinde cildimize ve diğer organlarımıza zarar verecek hiçbir zararlı etken bulunmamakta. Bu temizleyicilerin bakteri oluşumunu engelleyici özellikte olmasına da dikkat etmek gerekiyor. Aşağıda mutfak ve banyolarımız için doğal temizleyiciler olarak neleri kullanmalıyız onları tek tek açıklamaya çalışacağım.

Sirke

Doğal Temizleyiciler

Sirke bugüne kadar en kullanışlı ve çok yönlü temizlik maddelerinin başında gelir. Duş için sabun birikintilerini temizlemek için idealdir. Tuvalette su lekelerinden kurtulmak için boraks ile karıştırın. İçi sirke dolu bir naylon poşeti, duş başlığınıza geçirip bir gece bekletebilirsiniz. Mutfakta biriken yağ tabakalarını ortadan kaldırmak için bulaşık deterjanınıza birkaç yemek kaşığı beyaz sirke ekleyebilirsiniz.

Oksijenli Su

Doğal Temizlik Maddeleri

Dişlerimizi temizlemek için normal olarak diş fırçası kullanırız. Ancak diş fırçamızın temizliğine hiç dikkat etmeyiz. Halbuki sadece yıkayıp yerine koymakla diş fırçamızdaki mikropları temizlemiş olmuyoruz. Diş fırçamızı birkaç dakika oksijenli suyla ıslattığımızda artık tam anlamıyla temizliğinden emin olabiliriz. Ayrıca tuvalet, çöp kutuları, duş, aynalar ve kapı topuzlarınızı da oksijenli su ile fırçalayın. Hatta mutfak ve banyo zemin temizliğinde de güvenli ve etkili bir çözüm için eşit miktardaki suyla karıştırıp kullanabiliriz.

Limon

Limon

Limon içerisindeki asit onu doğal bir temizleyici yapar. Limon suyu mutfak tezgahı ve kesme tahtalarının dezenfeksiyonu için birebirdir. Banyo ve duştaki sabun kalıntılarının temizliği için yarım limon ile ovalama yöntemine gidin. Tıraş kreminin lavabolardaki bıraktığı küflü halkaları ortadan kaldırmak için yine yarım limonla ovalayabilirsiniz.

Çay

çay

Demlenmiş çay pencereler, aynalar ve tezgahlarımızı temizlemek için kullanılabilir. Temizlik için pencere ve yüzey temizleyici içerisine koyarak banyo yüzeylerine püskürtün. Ayrıca soğan, sarımsak ya da balık kokusunu elinizden çıkarmak için yapraklarını kullanıp ellerinizi yıkayabilirsiniz.

Tuz

tuz

Küvet temizleyici limonu hatırlıyorsunuzdur. Kirli inatçı lekeleriniz var ise limona biraz tuz ekleyin ve küvet, lavabo veya tuvalet yüzeylerinizi fırçalayın.

Karbonat

karbonat

Karbonat lavabolar, tuvalet, sabun artıkları, duş kapıları, duş başlıkları, mutfak ve banyo için mükemmel bir doğal temizlik maddesidir. Birçok banyo ve mutfak yüzeyi için kabartma tozu ve su ile yapılmış basit bir macun çok işinizi görecektir.

Lavabo Aç

lavabo aç

Doğal bir temizlik çözümü olmasa da tuvalet, banyo ve lavabo giderlerimizin temizliği için çevre dostu bir çözüm olacaktır. Eğer bu tür kuvvetli kimyasallar kullanmak istemiyorsanız ya atık miktarını azaltıcı tedbirlere başvurmalısınız ya da temizlik için gider hortumlarımızı sökerek tıkayıcı büyük parçaları temizlemelisiniz.

Genel olarak mutfak ve banyo temizliklerinde doğal temizleyiciler hangileridir kısaca bildiklerimi sizlere aktardım. Umarım işinize yaramıştır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı