Mozaik Desenli Örgü Yelek Modeli Yapımı

Mozaik Desenli Örgü Yelek Modeli
Mozaik Desenli Örgü Yelek Modeli

Yan yana koyduğunuzda hiç uyumlu olmayan renkte iplerle yapılmış mozaik desenli örgü yelek modelinin yapımını sizlere sunacağım. Sizler de kendi renklerinizi belirleyip kendi mozaik desenli örgü yeleği yapabilirsiniz. İsterseniz birbiriyle uyumlu olan aynı renkten farklı tonlarda iplerle de deneme yapmayı düşünebilirsiniz.

Mozaik desenli yelek 3,5 numara tığ kullanılarak örülmüştür ve birbirinden farklı tonlarda 4 farklı ip kullanılmıştır. Örgü modeli 4 tane zincir ve 4 tane tırabzandan oluşmakta ve bittiğinde mozaikli bir görüntü veren yelek haline gelmektedir. Yani her 4 zincire 4 ikili tırabzan örerek ilerlenmektedir. Her sırada farklı renkte iple yola devam edilmektedir ve her sırada renkler birbirini takip etmektedir.

Mozaik Desenli Örgü Yelek Modeli Nasıl Örülür?

Tığ işi bir örgü yelek modeli olan mozaik desenli yeleğin örülmesinde zincir ve ikili tırabzanlara başvurulmuştur. İlk etapta başlangıç zincirleri örülmüştür. Zincirlerin üzerine 4 ikili tırabzan 4 zincir şeklinde sürekli tekrar yapılarak ilerlenmektedir. Her sırada modeli döndürüp tırabzanlardan başlanmakta ve bir alt sıradaki 4’lü zincirler ikili tırabzanlarla gizlenmektedir. Mozaik desenli yeleğin modeli kısaca bu şekildedir.

Mozaik Desenli Yelek Modeli Yapımı
Mozaik Desenli Yelek Modeli Yapımı

İlk önce arka tarafın örme işlemi tamamlanmakta ve ardından kol ve yaka kesimlerine geçilmektedir. Devamında ön tarafın da örme işlemi gerçekleştirilip kolların da tamamlanması sonucunda mozaik desenli yelek artık hazır duruma gelmiştir.

Görüleceği üzere yelek biraz uzun bir modele sahiptir. Biraz daha uzatılıp örgü ceket olarak da kullanılabilir.

Mozaik Desenli Yelek Modeli Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı