Motifli Havlu Kenarı Yapımı

motifli havlu kenarı örnekleri
motifli havlu kenarı örnekleri

El işi birçok bayan için oldukça güzel bir uğraştır. Bu harika ve güzel yaratımlar farklı alanlarda kullanılarak, hayatımıza neşe ve renk katarlar. Özellikle havlu kenarları uzun yıllardan beri yapılan özel oyalar içinde yer almakta. Bu yazımızda da sizler ile motifli havlu kenarı yapımını öğreneceğiz. Oldukça güzel ve farklı bir örnek olan bu modelimiz, harika sonuçları sağlayacak farklı bir etkinlik olacaktır. Kendi kullanımınız için yapacağınız bu model, bunun yanı sıra sevdiklerinize hediye olarak de verilebilir.

Bu işlem için uygun bir havlu, 50 numara renkli dantel ipleri ve 21 numaralı tığa ihtiyacınız var. Yapımı oldukça kolay motifli havlu kenarı için hemen işlem aşamalarına başlayabiliriz. Takıldığınız noktalarda resimli anlatımımızdan da destek alabilirsiniz. Öncelikle bu işlemi yapmak için havlunun boyu kadar zincir çekmeniz gerekir. Zincirinizi çektikten sonra işlem aşamalarına başlayabilirsiniz.

İlk sıramız yani zincir üzeri oldukça kolay. 1 tırabzan yapıp, 3 zincir çekiyor, alttaki zincirden 3 zincir sayarak dördüncü zincire batın ve tırabzan yaparak ilerleyin. Bu işlemi sıra sonuna kadar yapın. Yani 1 tırabzan 3 zincir 1 tırabzan şeklinde. motifli havlu kenarı modelimizin ikinci sırasına 5 zincir çekerek dönüş yapalım. Şimdi allat ki işlemi tekrarlıyoruz. Bu sefer 3 zincir çekip altta ki tırabzanın üzerine 1 tırabzan yapıyoruz. 3 sıra bu şekilde devam ediyor. İsterseniz üçüncü sırayı farklı renk ile yapabilirsiniz. Motifin yapımı; 10 zincir çekin, başlangıç noktasına sık iğne ile ekleyin ve bir halka oluşturun. Halkanın içine 40 tırabzan yapın. Bu tırabzanlar üçlü olacak. Yuvarlak halkamızı tırabzan ile doldurun ve başladığınız yere gelip sırayı birleştirin. İkinci sıra; 8 zincir örüp, 5 tırabzan alttan sayın, beşinciye batın ve bu şekilde dönerek işlemi tamamladığınızda 8 halka elde edeceksiniz. Bu halkaların üzerine yarısına gelene kadar sık iğne ile doldurun ve 3 zincir çekerek sık iğneye devam edin. Birer pimpirik yapmış olacaksınız. Bütün halkalar bu şekilde bu sırada dolacak. İkinci rengimiz ile devam edeceğiz. Tığa ip alıp pimpiriğin üzerine batın ve 20 zincir çekin. 3 zincir çekerek 20 tırabzan ile doldurun. Bu kez tırabzanların üzerine 3 zincir 1 tırabzan şeklinde yapıyoruz. 9 tırabzan olacak şekilde ayarlıyorsunuz. 5 zincir çekip dönüş yapın. Kutucukların içine birer pimpirik yapalım. 5 zincir çekerek motifin ikinci pimpiriğine başlayın. Bu şekilde ikinci ve diğer yaprakları oluşturacaksınız. Motiflerin tamamı bittiğinde kenarımıza ekleme yapabilirsiniz.

motifli havlu kenarı örnekleri
küçük motifli havlu kenarı
motifli havlu kenarı modelleri
dantel havlu kenarı
havlu kenarı
motifli havlu kenarı
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı