Motifli Firkete Oyası Nasıl Yapılır

Motifli Firkete Oyası Nasıl Yapılır
Motifli Firkete Oyası Nasıl Yapılır

Firkete oyası ile ilgili paylaşımlara devam ediyorum. Sizlere bundan önceki konularımda da bu oya ile ilgili paylaşımlarım olmuştu. Bu sefer İğne Oyaları & Dantel Örnekleri youtube kanalının motifli firkete oyası anlatımına değineceğim.

Diğerlerinden farklı olarak bu firkete oyası örneği motifli olarak yapılmaktadır. Bu videolu anlatımda aynı zamanda firkete motif nasıl yapılır onu da öğrenmiş olacaksınız. Daha farklı bir firkete oya örneği arıyorsanız Firkete Çember Oyası yazıma da bakmanızı tavsiye ediyorum.

Malzemeler:

  • 21/0.55 mm tığ
  • Firkete
  • Oya ipi

Motifli Firkete Oyası Yapılışı:

Oya ipimiz ile 4-5 adet zincir çekiyoruz. Sonrasında sondaki ilmeği firketenin sağ bacağına geçirip ardından tığı da aynı ilmek içine geçiriyoruz. Ardından tığımız ile yeni bir ilmek alarak 1 adet zincir çekiyoruz. Firketenin sol kanadına ipi arkadan geçirip 1 kez dolayıp 1 zincir çekiyoruz. Soldaki ilmeği tığ ile alarak sağ bacaktaki ilmeğin içinden 1 sık iğne yapıyoruz.

Bu kısımdan sonrası diğer firkete oyalarında olduğu gibidir. Firketeyi çevirip 1 adet zincir çekiyoruz. Sol tarafta kalan ilmeğin içine 1 sık iğne yapıyoruz. Bu noktada küçük olan ilmeklerin büyümemesi için onları mümkün olduğu mertebe kenardan örmeniz gerekmektedir.

İki bacağında da 15’er ilmek olduğunda motifimizi firketenin bacaklarından çıkartıyoruz. Çıkartırken tığımızdan yardım alıyoruz ve 1 zincir yaparak hepsini topluyoruz. 6 tane zincir çekip motifin diğer tarafına sık iğne ile bir sabitleme işlemi daha uyguluyoruz.

Yazma kenarına önceden 1 sıra zürafa ördüğümüzü varsayarak motifimizi uç ve orta kısımlarından zürafaya sabitliyoruz. Ana motif aralarına da istediğiniz sayıda kelebek kanadı yaptığınızda ortaya çok güzel bir firkete örneği çıkacaktır.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı