Moda

Moda ve Bayan Ayakkabı Sözlüğü

Bütün bayanlar ayakkabılarını çok sever. Her gün farklı modeller satın almak isteyen çoğu bayını da tanıyorum diyebilirim. Fakat bayan ayakkabı seçimleri konusunda aslında bir bakıma modayı yakından takip etme unsurları da bulunmaktadır. Ayakkabıları seviyoruz, ancak isimlerini tam olarak biliyor muyuz acaba? Örnek olarak ankle, cut out, bucks, lace up, oxford. İşte sezonun damga vurmuş bayan ayakkabı isimlerini bu şekilde sıralamak mümkündür.  Hepsi de aslında yabancı terimler. Fakat bunlar aslında, farklı ayakkabı modellerine verilmiş isimlerdir. Moda tasarımcılarının hazırladığı moda ayakkabı sözlüğünde, en yeni sezon ürünleri hakkında bilgileri bulacaksınız. Öncelikle Oxford’dan başlayalım isterseniz. Kendini gösteren ve kendine has denilebilecek bağlı bağcıkları olan türde bir bayan ayakkabısıdır.

Kösele taban kısmı ise klasik türde kıyafetlerle mükemmel bir uyum içinde olabiliyor. Bayanlar en çok da klasik bir elbise giyeceği zaman bu şık zarafeti ön plana alan ayakkabıyı tercih edebiliyor. Kıyafetlere son derece uyumlu bir model olan Oxford, hanımların zarafetini göstermede etkili tercihlerindendir. Geçiyoruz loafer bayan ayakkabısı modeline. Görünümde yarı resmi bir ayakkabıdır. Bu ayakkabı aynı zamanda Oxford bayan ayakkabılarının yarı bağcıksız hali olarak da tanımlanmaktadır. Bir diğer modelimiz ise bucks ayakkabı türüdür. Bu ayakkabı ise Oxford ayakkabıya benzerdir. Fakat bucks ayakkabı türü nubuk malzemeden oluştuğu için, günlük bayan ayakkabısı kullanımına daha uygundur.

Farklı bir ayakkabı modeli ise ankle bot’tur. Bilek kısmı normal ayakkabılardan birkaç santim daha yukarıda biten bir modeldir. Aynı zamanda hanımlar için günlük kullanıma da uygun bir bot türüdür.  Slip on modeli bayan ayakkabısı ise bağacıksız olup, kolay giyilebilen lastik tabanlı bayan ayakkabısıdır. Bir diğer modelimiz ise lace up ayakkabıdır. Bilek kısmını saran bağcıklara ve kemerlere sahip bir türdür. Bu ayakkabı da topuklu ve topuksuz olarak iki seçenek bulmak da mümkündür. Farklı bir tür ise blok topuklu ayakkabıdır. Bakıldığında kalınca topuklu olan ayakkabıların başka bir ismidir. Fakat kalın topuklu olan botların hepsi bu ismi almaz. Cut out bayan ayakkabısı ise, kes çıkar anlamına gelen bayan ayakkabılarıdır. Belirli türde dekoltelere sahip olan ayakkabı türlerine bu isim verilmektedir.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı