Meyveleri Doğru Şekilde Kesmek

doğru meyve kesim yöntemleri
doğru meyve kesim yöntemleri

Merhabalar arkadaşlar bu çalışmamda sizlere, kimi zaman zorlanılan meyve kesimleri hakkında kolaylık içeren bilgiler vermek istiyorum. Bazen misafirlik anlarında meyveleri yerken zorlanabiliyoruz. Bu durum bizi karşı tarafa mahcup edebiliyor. Bu gibi durumlara mahal vermemek için sizlere meyveler hakkında bazı püf noktaları paylaşmanın iyi olacağını düşündüm. Meyve kesimlerinde bazı şeylere dikkat etmediğimiz zaman çevreyi kirletebiliyoruz. Yine meyve kesimlerinde belli noktaları atlarsak, yanlış kesimden ötürü tam olarak meyvelerden tat almadan elimizden bırakabiliyoruz. Oysa meyve yerken işinizi kolaylaştıracağını umduğum meyve kesme püf noktalarını seveceğinizi düşünüyorum.

İlk meyve olarak çilekle başlayalım. Çileği baş kısmına yakın yerden kesip ikiye ayırdığınız zaman sap kısmı kalacaktır. Bu tekrar bir işlemle sap kısmını ayırmanızı sağlayacaktır. Oysa bu uğraşı vermek yerine, bir pipet kullanıp çileğin dip kısmından sokarak çileğin sapını çıkartabilirsiniz. Böylelikle çileğin tamamını hiç bıçak sürmeden yeme şansınız olacaktır. Resimlere baktığınızda, resim dörtte tam olarak ne şekilde görünmesi gerektiğini görebilirsiniz. Devam ettiğimizde bir diğer meyvemiz ise kividir. Kivinin yanlış kesilmesi resim beşte yer almaktadır. Kiviyi başından tutup yanlardan kestiğinizde, tamamen kullanıma ters bir görüntüyle karşılaşmış olacaksınız. Oysa kiviyi kesim konusunda, tam olarak verim alabilmek için şekil altıya bakabilirsiniz. Şekil altıda öncelikle kivinin baş kısmı yan yatırılarak kesilmektedir. Kivinin rahat yenmesi için şekil altıdaki gibi bir kaşık yardımıyla yanlarından çıkartılması gerekmektedir.

doğru çilek kesimi
çilek nasıl kesilir
çilek kesim yöntemi
doğru çilek kesim yöntemi
doğru kivi kesimi
kivi nasıl kesilir
kivi kesim yöntemi

Bir diğer meyvemiz ise portakal olacaktır. Portakalı yerken eminim çoğu kişi portakal suyunu üzerine sıçratmaktadır. Yine bu meyveyi yiyen çoğu kişi, portakalı yanlış kestiğinden bu duruma maruz kalmaktadır. Şekil sekizde portakalın yanlış kesilme resimleri verilmiştir. Portakal yerken tam bir verim almak için resim dokuzdaki gibi portakalı hafif şekilde kesmeliyiz. Sonrasında ise portakalın kesimden sonraki her iki tarafında kalan kabuğu elle çıkartarak, resim ondaki halini almasını sağlıyoruz. Böylelikle resim ondaki gibi şekil alacaktır. Bu da portakalı doğru yemek için gereken kesim metodu olacaktır. Farklı bir meyve ise nardır. Narı yerken resim on bir deki gibi yapmak yerine, önce resim 12 deki gibi ikiye bölmeliyiz. Ardından bir tahta kaşık alarak, kaba doğru yönünü verip üzerine hafifçe vurmalıyız. Böylelikle nar taneleri kaba düşecektir. Bu işlemi bütün taneleri bitene kadar yaptığımızda, zahmetsizce narınız yemeye hazır olacaktır. Meyve yerken kesim kolaylıkları kesinlikle işinizi görecektir.

doğru portakal kesimi
portakal nasıl kesilir
doğru portakal kesim yöntemi
doğru nar kesimi
nar nasıl kesilir
nar kesim yöntemi
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı