Mevsimlik Çok Hafif Hırka Yapımı

Hafif Hırka Yapımı
Hafif Hırka Yapımı

Batik iplikle örülen ve mevsimlik olarak kullanabileceğiniz bir hırka yapımını inceleyeceğiz. Özellikle bahar akşamlarının serinliğini giderecek tarzda çok hafif bir kolay hırka yapımı öğrenmiş olacaksınız. Basit örneksiz bir modele sahip bu hırka uzun kollu olarak örülmektedir. Ayrıca kolsuz yelek yapımı da bu konuda anlatılmaktadır.

Kolsuz yelek düz renkte bir iplikle, hafif hırka ise Alize Gold Batik 4741 Angora bir iplikle örülmüştür. Hırka için 2, yelek için de 1,5 yumak harcanmıştır. Kollu hafif hırka 36-38 beden içindir ve 7 ile 3 numaralı şiş kullanılmıştır. Yelekte ise 8 ile 3 numara şiş kullanılmıştır.

Baharlık Kollu Hafif Hırka Nasıl Örülür?

Hafif hırkanın önü için 56, arkası için de 100 ilmekle ile 7 numara şiş kullanılarak başlanmıştır. Kol içinse 50 ilmekle başlanmıştır. Kol evine kadar 35 cm.’lik bir yüksekliği vardır. Kol evinde herkesin bildiği eksiltmeler uygulanmıştır. Omuzlar 10’ar santimdir. Kol evleri 21-22 santimdir. Yaka için kol evinden sonra 10 cm. örülmüş ve sonra 16 ilmek tek seferde kapatılmıştır.

Mevsimlik Çok Hafif Hırka Yapımı
Mevsimlik Çok Hafif Hırka Yapımı

Örgü yelek modeli ise 40-42 beden için çalışılmıştır. Buna da önü için 70, arka için 110 ilmekle başlanmıştır.

Her iki model kolay bir teknik olan zırh örgü tekniği ile örülmüştür. Bu teknikte ilmeklere büyük şişle başlanmaktadır. 1 sıra 7 ya da 8 numaralı şişle, 1 sırada 3 numaralı şişle örülmüştür.

Anlatımlı Mevsimlik Hafif Hırka Videosu

Videolu anlatımında zırh örgü tekniği kollu yazlık hırka üzerinde gösterilmiştir. Yelek de aynı teknikle örülmüştür. Yapımı için gerekli tüm bilgileri ve püf noktalarını aşağıdaki videosunu izleyerek öğrenebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/FEJheRvnxrQ

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı