Mevlut, Namaz veya Mutfak Havlusu Tığ Oyası

Mevlit Namaz veya Mutfak Havlusu Tığ Oyası Modeli
Mevlit Namaz veya Mutfak Havlusu Tığ Oyası Modeli

El işi tığ oyalarını mevlut, namaz ya da mutfak havlu kenarlarında sürekli görmekteyiz. İnternette, arkadaş ve komşu çevrenizde sürekli yeni tığ oyaları ile karşılaşmanız mümkün. İşte bu modellerden birinin daha anlatımı ile birlikteyiz. Hem mevlut örtüsü kenarı, hem namaz örtüsü kenarı ve hem de mutfak havlusu kenarı için kullanabileceğiniz bir örnek olacak. Görüntüsü itibari ile gösterişli tığ oya örnekleri içerisine de dahil edebiliriz. Gerçekten dolgun ve zengin bir motif sizleri bekliyor olacak.

Mevlut, Namaz ya da Mutfak Havlusu Tığ Oya Modeli Yapımı

Bu yazımda ayrıntılı yapılışını anlatmak isterdim ama zaten en altta yapılış videosunu da paylaşacağım için işi özetlemek istiyorum. Yeni oya modeli 5 sıradan oluşmaktadır. İlk sırada tığ batısının üzerine iki motif arası işlenmiştir. İşlenirken ana motifin zemin bölümü de aynı sırada oluşturulmuştur. Kalan 4 sırada ise ana motifin yapımı gerçekleştirilmiştir.

Her zamanki gibi ilk önce yazmanın tığ batısını yapıyoruz. Ardından ilk sıra olan iki motif arasının yapımına geçiyoruz. Örümcekler üzerine pimpirikler örerek 4 adet ara motif oluşturuyoruz. Dört motifte bir ana motifin zeminini tırabzanlarla 4’lü bir dal şeklinde örüyoruz. Sonrasında bu zemin için hazırladığımız kısımlara ana motifi örüyoruz. İki ayrı renkte oya ipi kullanıyoruz. Ana motifin ilk sırasında 5 tane pimpirik oluşturuyoruz. Yeni tığ oyası ikinci sırasında ise her pimpirik tepesine diğer renk ip ile tırabzanlarla dolgulu bir motif işliyoruz. Üçüncü sırada bu dolguların her birinin arasına ikişerli pimpirikler örüyoruz. Dördüncü ve son sırada her pimpiriğin tepesine girip aralara örümcekler işliyoruz ve üzerlerine pimpirikli bir motif daha yapıyoruz.

Mevlut, Namaz ya da Mutfak Havlu Kenarı Örneği Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı