Mevlut Namaz Örtüsü İçin Boncuklu Dağ Oyası

Mevlut Namaz Örtüsü İçin Boncuklu Dağ Oyası
Mevlut Namaz Örtüsü İçin Boncuklu Dağ Oyası

Mevlut ya da namaz örtüsü oyaları, el işi ile uğraşan hanımlar tarafından daha bir özenerek yapılan oyalardır. Bu tarz oyaların daha şık ve daha zengin görünmesini isteriz. Bu yüzden çok özenerek yaparız. Ayrıca mevlut ve namaz örtüleri oyalarındaki zenginlik ve kültürümüz itibari ile çeyizlerimizde de ayrı bir yer edinmişlerdir. Bende bundan yola çıkarak sizlere yeni bir mevlut-namaz örtüsü kenar oyası olan boncuklu dağ oyası yapımını sunmak istedim.

Oya ve Dantel Dünyası kanalının bu yeni tığ oyası, dağ motiflerinden oluşmaktadır. Ancak bu dağ oyaları diğer dağ oyaları gibi aralarında motifleri olan bir oya modeline sahip değil. Tek sıra halinde birbirine bitişik tarzda sıralı oya tarzında yapılmış bir oya görünümde. Mevlut-namaz örtüsü olduğundan olacak ki oyayı daha zengin göstermek için dağ kenarlarını süslemek için boncuk kullanılmış.

Boncuklu Dağ Oyası
Boncuklu Dağ Oyası

Yapımı pek zor olmayan bu oyayı kolay tığ oyaları sınıfına dahil edebilirsiniz. Her boncuk oyasında olduğu gibi bu boncuk oyasında da ilk yapılan boncukların önceden ipe dizilmesidir. Sonrasında tığ batısı yapılır ve ardından da dağ oyaları yazma kenarına bir bir sıralanır. Dağ oyasında eğer örümcek, zincir çekmeyi ve sık iğne yapmayı biliyorsanız işiniz çok kolay. Çünkü oya nerdeyse tamamen örümcekler üzerine kurulu diyebiliriz. Hiç tırabzan kullanılmamış. Sanırım bu sebepten dolayı da örmesi kolay bir tığ oyası olarak karşımıza çıkmış.

Gelin hep birlikte aşağıdaki yapılış videosunu izleyip hemen bir tane de biz örelim.

Boncuklu Dağ Oyası Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı