Metre İşi Boncuktan Salon Takımı Motifi Yapılışı

Metre İşi Boncuktan Salon Takımı Motifi Yapılışı
Metre İşi Boncuktan Salon Takımı Motifi Yapılışı

Evinize gösterişli el işleri her daim farlılık katacaktır. Daha bir zengin gösterecektir. Bunun için metre işi boncuklardan salon takımı modelleri bulunmaktadır. Hem yapılışı diğer tığ oyalarına nazaran kolay hem de çok gösterişli oyalardandır. Ortasının yapımı için hiç vakit kaybetmiyorsunuz. Bu konuda da yeni bir şerit boncuktan salon ya da vitrin takımı örneğini inceleyeceğiz.

Bu örnek salon takımı dantel örneği yapımında altın rengi boncuk ve altın rengi ip kullanılmıştır. Diğer bir konuda yapımını anlatmış olduğum metre boncuktan salon takımı örneğinde ise beyaz renk ile çalışılmıştır. Yalnız altın rengi daha bir göz alıcı bir görünüme sahiptir ve vitrin-salon takımlarında genellikle tercih edilmektedir.

Yeni Model Salon Takımı Motifi Yapılışı

Önce metre işi satılan boncuktan 7×7 boyutlarında kare motifler hazırlanır. İp tığ vasıtası ile kare motifin köşesinden bir önceki araya tutturulur. 6 zincir çekilir ve köşeden dolanıp diğer boştaki boncuklar arasına kapatılır. Bu örnekte boncuk araları 2 zincir çekilerek geçilir ve 2 sık iğne ile doldurulur. İlk 4 boncuk için bu işlem uygulanır ve sonra 1 sık iğne çekilerek motifin içteki halkası yapılır.

Metre İşi Boncuktan Salon Takımı Örneği
Metre İşi Boncuktan Salon Takımı Örneği

İç halka için 13 zincir çekilir ve içerisine 5 zincirli kirpikler yapılır. Kirpikler arası ise sık iğne ile doldurulur. Devamında tüm kenarlara aynı küçük halkadan işlenir.

Başa gelindiğinde bu sefer dıştaki üç halkanın ilki için 13 zincir çekilir ve küçük halkanın ilk kirpiğine kapatılır. Tekrar 13 zincir çekilir ve bir kirpik atlanarak diğerine kapılarak ikinci dış halka oluşturulur. Yine 13 zincir çekilip diğer köşeye kapatılarak dışta son halka oluşturulur. Diğer kenarların çevresi aynı halkalarla çevrilir.

Tekrar başlanılan yere gelinir ve bu üç dış halkanın sık iğneleri ile birlikte kirpikleri de yapılır. Her halka için 3 adet kirpik işlenir ve bu ışıltılı salon takımı örneği motifi tamamlanır.

Metre boncuktan kesilen kare şerit boncukların hepsinin kenar oyaları yapıldıktan sonra birbirlerine eklenir. Eklemek için de en dış halkalarındaki kirpiklerden yararlanılır.

Anlatımlı Altın Renginde Salon Takımı Örneği Videosu

Motiflerin nasıl kesildiğini, kenar oyalarının nasıl işlendiğini ve motiflerin nasıl birleştirildiğinin detaylarını aşağıdaki videosundan daha net öğrenebilirsiniz. Şerit boncukları daha büyük ya da daha küçük kesip farklı boyutlarda salon takımı dantelleri oluşturabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/bPBQc70kMeo

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı