Metre Boncuktan Tığ Oyası Yapımı

Metre Boncuktan Tığ Oyası
Metre Boncuktan Tığ Oyası

Metre boncuklarla yapılan salon takımları modellerini ve yapılışlarını daha önceki konularda incelemiştik. Şimdi de metre boncuklarla yapılan ve yazma kenarlarında kullanılan bir tığ oyası modelinden bahsedeceğim. Daha önceden normal boncuklarla da yapılan bu oyanın ışıltılı kesme boncuklarla nasıl yapıldığını inceleyelim.

Bu tığ oya örneği yazmanın tığ batısı yapıldıktan sonra üzerine kesme boncukların tek sıra halinde işlenmesi ile yapılmaktadır. İlk önce şerit boncuklar 4×4 şeklinde kesilerek hazır hale getirilmektedir. Ardından ikişer zincir çekilerek yazmanın tığ batısı yapılmakta ve üzerine metre boncuklardan oluşan resimdeki motif işlenmektedir.

Metre Boncuktan Tığ Oyası Yapımı
Metre Boncuktan Tığ Oyası Yapımı

Metre Boncuktan Tığ Oyası Yapılışı

Bir zincir çekilir ve boncuklardan biri alınır. Metre boncuk çapraz bir haldeyken üst sağ boncuk arasından girilerek 1 sık iğneyle sabitlenir. Üzerine 6 zincir çekilir ve bir sonraki araya kapatılır. Tüm aralara sondaki boş kalacak şekilde 6 zincir yapılır. Sonda 1 zincir çekip 1 dolayıp 3 tığ batısı atlayıp dördüncüye kapatılır. Çift kat çekerek normal 4 tane tırabzan yapılır. Böylelikle 1 motifin yapımı tamamlanmış olur. Diğer motifler de yazma boyunca aynı işlemler tekrar edilerek yapılır.

Anlatımlı Kesme Boncuktan Tığ Oyası Videosu

Tüm işlem adımlarını görerek öğrenmek için aşağıdaki videosundan yaralanabilirsiniz. Zaten izlediğinizde yapılışının çok kolay olduğunu görecek ve hemen işlemek isteyeceksiniz. Özellikle de yeni başlayanlar için de güzel bir örnek tığ oya modeli olacaktır.

Kaynak: https://youtu.be/4P4LmySBo60

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı