Metre Boncuktan Salon Takımı Motifi Yapımı

Metre Boncuktan Salon Takımı Motifi
Metre Boncuktan Salon Takımı Motifi

Gördüğüm kadarı ile ışıltılı oyaları oldukça beğenen bulunmaktadır. O yüzden oldukça istek alan metre boncuktan salon takımı yapımı ile ilgili yeni bir paylaşımda bulunmak istedim. Yine metre boncuktan parıltılı salon takımı yapılışında olduğu gibi kare boncukların çevresinde çalışılmış bir motif paylaşacağım. Yine Oya Hanım kanalının anlatımı ile parlak oya yapımının üstesinden kolaylıkla gelebileceğinizi düşünüyorum.

Gri renkte metre boncuk ve kenarları için de mat gri oya ipi kullanılmıştır. Metre işi boncuktan makas ile 6×6 şeklinde kareler kesilerek hazırlanmıştır. Sonrasında kenarları oya ipi ile işlenip birbirlerine eklenerek parıltılı metre boncuktan salon takımı elde edilmiştir.

558 Metre Boncuktan Salon Takımı Motifi Yapımı

Çoğu metre işi örnekte köşeden başlanırken bu örnekte kenarın ortasından başlanmıştır. İlk sırada kenarlardaki yuvalara 2 sık iğne yapılmıştır. Yuvalar arasına geçiş ise 2 zincirle gerçekleştirilmiştir. Köşelerde ise bir sonraki sırada bu kısımlara çiçekler yapılacağı için küçük bir yuva yapılmıştır. Yuva 7 zincir çekilip ikinci zincire batarak oluşturulmuş ve 2 zincirle devamında gelen kenarın yuvasına kapatılmıştır. Sıra sonunda tekrar ortaya gelinmiş ve ortadan köşelerdeki motifin yapımına geçilmiştir.

Metre Boncuktan Salon Takımı Motifi Yapımı
Metre Boncuktan Salon Takımı Motifi Yapımı

Köşelerdeki motif yapımı için 4 tane zincir çekilmiş 3 kez dolayarak köşedeki yuvaya kapatılmıştır. Ardından dörtlü bir tırabzan yapılmıştır. Tekrar 4 zincir çekip 3 kez dolayarak bu işlem toplamda 8 defa tekrarlanmıştır. Sonuncu yapıldıktan sonra tekrar 4 zincir çekilip ikinci kenarın ortasına kapatılarak ilk motif sonlandırılmıştır. Diğer köşe motiflerde bu şekilde örülerek ilk motifin tüm köşeleri tamamlanmıştır.

Motifleri birleştirme işlemi için bitiş noktasından itibaren köşe motiflerin oluşan yuvalarına sık iğne ve zincirle işlem yapılmıştır. Son 1,5 yaprak kala bu işlem bırakılıp diğer kare motiflerin eklenmesine geçilmiştir.

Anlatımlı Işıltılı Metre Boncuktan Salon Takımı Videosu

Tüm işlem adımlarının tek tek nasıl yapıldığını görerek öğrenmek istiyorsanız aşağıda paylaştığım videosundan bunu öğrenebilirsiniz. Motiflerin yapımı ve birbirlerine eklenmesi videoda açıkça anlatılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/2wfQWVP13es

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı