Oya Dantel Videoları

Metre Boncuktan Oya Örneği

Metre boncuktan oya örneği
Metre boncuktan oya örneği

Sıralı inci boncuk üzerine yapılan yeni oya örneğinin yapım aşamalarını paylaşacağım. Metre boncuk oya modeli olarak isimlendirilen bu örneğin detaylarını bu yazımda bulacaksınız. Kolay ve zevkli bir yapılışı olan şerit boncuktan yazma örneğini oldukça beğeneceksiniz.

Metre boncukları tuhafiyelerden çeşitli boylarda temin edebilirsiniz. Bu örnek çalışmada 2 milimlik bir şerit boncukla çalışılmıştır. Oya modelinde şerit boncuklar arasına batılmak suretiyle üzerin pimpirikli köprüler ile tırabzanla kutucuklar yapılmıştır.

Tığ İşi Şerit Boncuktan Oya Modeli Yapımı

İki aşamadan meydana gelmiştir. İlk aşamada boncuk üzerine pimpirikli köprüler yapılmıştır. İkinci aşamada ise altına tırabzan ve zincirle yazma kenarına ekleme yeri çalışılmıştır.

Üst taraftaki çalışma için boncuk arasına tığla girilip başına 3 kez alınmış ve bir boncuk atlanıp ikincisine batılmıştır. Ardından bir beşli tırabzan çekilmiş ve bir köprü oluşturulmuştur. Hazırlanan köprünün başı ve sonuna 4’er sık iğnesi, ortasına da 4 zincir çekilip kapatılarak 3 adet pimpirik yapılmıştır.

Alt kısmı da ip koparılmadan tek bir seferde işlenmiştir. Aralarda 2 zincir çekilerek her boncuk arasına 2’şer adet üçlü tırabzanlar çalışılarak ilerlenmiştir. Böylelikle kutucuklu bir yazma kenarına ekleme yeri elde edilmiştir.

Metre boncuktan oya modeli bu kutucuklu yerden yazma kenarına eklenerek anlatım tamamlanmıştır.

Açıklamalı Metre Boncuktan Tığ Oyası Videosu

Bu tür tek şerit halinde satılan yarım boncuk şeritler ile çok basit bir şekilde yazma oya örnekleri çıkarılabilmektedir. Sizler de bu tür hazır metre boncuklarla daha da güzel el işi çalışmaları üretebilirsiniz. Konuyla ilgili yazma oyası modelinin anlatımlı videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/fLKp5tR4BLg (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı