Metre Boncuktan Kare Motifli Tığ Oyası Yapımı

Metre Boncuktan Kare Motifli Tığ Oyası Modeli
Metre Boncuktan Kare Motifli Tığ Oyası Modeli

Metre hesabı ile satılan şerit boncuklardan yalnızca oda takımları ya da dantel örtüleri yapılmıyor. Çok güzel yazma kenarı oyaları da elde edilebiliyor. Bunun bir örneğini de bu şerit boncuktan kare motifli tığ oyası modelinde görüyoruz.

Bu tür metre boncukları tığ oyalarında kullanmak biz hanımlar için kolay bir şekilde örnek çıkarmamızı sağlıyor. Aynı zamanda yazma kenarlarına ayrı bir renk ve şıklık katıyorlar. O yüzden arada da olsa bu tür metre boncuktan tığ oyası örnekleri paylaşmaya çalıyoruz.

Metre Boncuktan Kare Motifli Tığ Oyası Örneği
Metre Boncuktan Kare Motifli Tığ Oyası Örneği

Şerit Boncuktan Kare Motifli Tığ Oyası Modeli Yapımı

Şerit boncuklar, 3’e 3 kare şeklinde makas ile kesilerek önceden hazırlanır. Sonra yazmanın tığ batısı hazırlanır ve üzerine çimeni gidilir. İki kare şerit boncuk motifi arası için iki pimpirik çalışılmıştır. Her bir pimpirik 3 tığ batısı içerisinde kurulmuştur. Bir pimpirik için öncelikle 2 zincir çekilip yandaki tığ batısına girilmiştir. Buraya 2 defada çekilen bir tırabzan yapılarak arasına 4 zincir çekilip kapatılmıştır. Tekrar 2 zincir çekilmiş ve yandaki tığ batısında kapatılmıştır.

İki pimpirik yapıldıktan sonra kalınan yerden itibaren 2 zincir çekilmiş ve yandaki tığ batısına girilmiştir. İki defada çekilen bir tırabzan yapılmış ve üzerine 3 zincir çekilerek kesilmiş olan kesme boncuk ilave edilmiştir. Bu aşamadan sonra boncuk aralarına 4 zincir çekilip pimpirik oluşturularak çevresi dolanmıştır. Boncuk aralarına geçmek için de 3 zincir çekilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/8GFp2BvjfuY (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı