Menopoz Belirtileri Nelerdir ?

Menopoz belirtileri nelerdir
Menopoz belirtileri nelerdir

Merhaba arkadaşlar. Menopoz nedir, menopoz belirtileri nelerdir gibi sorulara, m-visible.com olarak cevap vermeye çalışacağız.

Menopoz nedir ?

Türkçe karşılığı “ Yaşdönümü “ olan menopoz, son adet kanamasına verilen isimdir. Kadınların adetten kesilmesini ve yumurtalıkların fonksiyonlarını yerine getiremeyeceğini belirten süreçtir.

Menopoz belirtileri

Menopoz tanım itibariyle, son adet kanamasıdır. Ancak adetten kesilen her kadın, menopoza girmiş sayılmaz. Böyle durumlarda ilk olarak, bir gebelik testi yapılmalıdır. Çünkü adet gören her kadının, hamile kalma ihtimali vardır.

  • Adet gecikmesinin gebeliğe bağlı olmaması durumunda, kesin sonuç için bir hormon testi yapılması gerekir. Bu şekilde yumurtalıkların görevini yapıp yapmadığı anlaşılmış olur. 1 yıl süre ile adet görmemiş bir kadın, büyük olasılıkla menopoza girmiş sayılmaktadır.
  • Östrojen hormonu seviyesinin düşmesi, bazı fiziksel ve psikolojik değişiklikleri beraberinde getirir. Özellikle geceleri terleme, sıcak basması, uyku sorunları, stres gibi belirtiler çok sık görülür.
  • Östrojen hormonunun azalması, vajinaya ıslaklık veren sıvının salgılanmasını azaltır. Bu bölgede kuruluk olması, cinsel ilişki sırasında acı verebilir. Bu da beraberinde cinsel isteksizlik getirebilir.
  • Östrojen hormonunun salgılanmasındaki azalma, saçların zayıflamasına ve kısmen dökülmesine neden olabilir.
  • Memelerde ya da meme uçlarında küçülme görülür.
  • Yorgunluk, çabuk sinirlenme, halsizlik ve yapılan işe kendini verememe de, menopozun belirtileri arasındadır.
  • Kendisini yorgun hisseden kadın, daha az hareket eder ve bu durum, kilo almasına neden olabilir. Bunu aşmak için çeşitli egzersizler yapılması, yağlı yemeklerden olabildiğince kaçınılması gerekir.
  • Olaylara ani ve şiddetli tepkiler verilebilir. Yaşanan duygusal değişimler, kendisini sert bir şekilde gösterebilir.
  • Baş dönmesi, idrarını tutamama, çarpıntı, memelerde ağrı, kaşıntı, karıncalanma gibi belirtiler de görülebilir.
  • Kemik erimesi ya da kalp damar hastalıklarının görülmesi de, menopoz belirtileri arasında gösterilir. Kemik erimesi zamanla Ekrem ağrılarına, kamburlaşmaya veya boy kısalmasına neden olabilmektedir.

Ancak tüm bu belirtilerin menopozdan kaynaklanıp kaynaklanmadığının anlaşılması için, bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmakta fayda vardır.

Erken menopoz nedir ?

35 yaşından önce, kalıcı olarak adet kesilmesi durumuna erken menopoz denilmektedir.

Erken menopozun sebepleri nelerdir ?

Kadındaki yumurta hücrelerinin hızlı bir şekilde yok olmasıyla, erken menopoz dönemine girilir. Bunun en belirgin sebepleri arasında; Çeşitli hastalıklar, ameliyatla yumurtalıkların alınması, kanser tedavisi, kalıtsal özellikler, kromozom bozuklukları, aşırı derecede sigara ve alkol kullanımı, stres ve beslenme bozuklukları bulunur.

Menopozun tedavisi var mı ?

Menopozun tedavisi var mı
Menopozun tedavisi var mı

Bu dönemde östrojen tedavisi uygulanır. Bu tedavi ile birlikte, Alzheimer hastalığı, kalp damar hastalığı ve bağırsak kanseri görülme ihtimali azalmaktadır. Ayrıca cinsel ilişki sırasında yaşanan acı, yanma ve kaşıntı gibi problemlerde düzelmeye başlar. Kemik erimesi sorunu da büyük oranda ortadan kalkmaktadır.

Fakat damar pıhtılaşması ve karaciğer rahatsızlığı bulunanlara bu tedavi uygulanmaz. Doktorun belirleyeceği tedavi yöntemi uygulanır.

Menopoz belirtileri ne zaman başlar ?

Menopoz belirtileri, Türkiye’de ortalama 45 yaşında başlar ve adet düzenindeki değişiklikler ile kendisini belli eder.

Kaynak -1 : http://www.healthline.com/health/menopause/symptoms-signs?s_con_rec=false&r=00

Kaynak -2 : http://www.emedicinehealth.com/menopause/article_em.htm

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı