Ana sayfa Sağlık Melisa Çayının Faydaları

Melisa Çayının Faydaları

5
0
PAYLAŞ
melisa çayı faydaları
melisa çayı faydaları

Selam arkadaşlar; sizlere son dönemlerde adından çok söz ettiren oldukça faydalı ve bazı sağlık sorunlarına çok iyi gelen bir bitki çayından söz etmek istiyorum. Melisa çayı, nane familyasından gelen özel bir bitkidir. İçeriği sayesinde insana bir sakinlik hissi verir. Stresten uzak durmak isteyen kişilerin sıkça başvurdukları yöntemlerden biri, melisa çayı içerek rahatlatmaktır. Kaygı ve strese çok iyi gelen melisa çayı, uyku düzenini sağlayıcı faydasıyla da bilinmektedir. Melisa çayı orta çağdan daha da önceki dönemlere kadar uzanan bir geçmişe sahiptir.  Çok eskilerde ise böcek ısırıkları için bile kullanıldığı var sayılmaktadır.

melisa çayı faydaları

Melisa çayı, yabani olarak güney Avrupa ile Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yetişmektedir. Bu çay aynı zamanda limona benzer bir kokuya da sahiptir.  Bu bitkide yaz aylarının sonuna doğru ise küçük beyaz türde çiçekler açmaktadır. Diğer bilinen isimleri ise mavi balsam, bal bitkisi, tatlı balsam ve oğulotu şeklindedir. Melisa bitkisinin genel kullanımına bakınca, kurutulmuş yapraklardan elde edilen çay şeklindedir. Bu bitki aynı zamanda krem, kapsül ve yağ formlarında da yer almaktadır. Melisa çayının en önemli faydaları arasında sinirleri yatıştırması, stresi azaltması, uygu sorunlarını ortadan kaldırması, sindirim sistemi sorunlarına iyi gelmesi ve mide rahatsızlıklarında başarılı bir bitki olmasıdır. Aynı şekilde gaz giderici özellikleri, ter atılmasını sağlaması, insanın ateşini düşürmesi gibi sağlık yönünden eşsiz özellikleri bulunmaktadır.

Peki ya melisa çayı nasıl hazırlanmalıdır? Öncelikle yarım litre kadar kaynamış haldeki suya, 10 gram kadar kurutulmuş melisa atarak 10 dakika kadar beklenmelidir. Demlenmesi gerçekleştikten sonra ise rahatlıkla içilebilir. Bir de hazırlanan çay biraz fazla olmuşsa, ondan bir bardak alıp geri kalanı iki gün kadar buzdolabında saklayıp içebilirsiniz. Sağlık açısından son derece faydalı olan melisa çayı, her türlü stres altındaki duruma çok iyi gelmektedir. Bunun yanında araştırmalarda, melisa yağının da güçlü bir anti bakteriyel olduğu tespit edilmiştir. Sağlık açısından yine, Alzheimer hastalarınında da melisanın bilişsel açıdan gelişme sağladığı araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Melisa çayı günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilen özel bir bitki çayı olarak bilinmektedir.

Karaköy Güllüoğlu INT
PAYLAŞ
Önceki makaleVideo Anlatımlı Karpuz Dilimi Bebek Patiği
Sonraki makaleSu Dalgası Örgü Modeli Yapımı
25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here