Mekik, İğne ve Tığla Yapılan Oya Modeli

Mekik, İğne ve Tığla Yapılan Oya Modeli
Mekik, İğne ve Tığla Yapılan Oya Modeli

Ana motifi mekik ve tığla, ara motifleri de iğne ile yapılan yeni bir oya modelinden bahsedeceğim. Görüldüğü üzere bu yeni model hemen hemen tüm oya tekniklerini içerisinde barındıran ender oyalardan biri. O yüzden yeni başlayanlar için de yararlı olacağını düşünerek sizlerle paylaşımda bulunmayı uygun gördüm.

Resimde görülen oyanın beyaz kısmı ve ortasındaki kırmızılı bölüm mekik oyası ile yapılmıştır. Beyaz yapraklarının her birinin üzerine de tığla pimpirikler işlenmiştir. Yazma kenarından ayrı olarak örülen bu ana motif yazma kenarının üzerine zürafalarla eklenmiştir. Ara motifler için ise yeşil renkte oya ipi ile sinek kanatları eklenmiştir.

Tüm Oya Tekniklerini İçinde Barındıran Oya Modeli Yapılışı

Ana çiçekli motifin mekikle yapımı ile başlanmıştır. İlk etapta pembe ip alt ipe düğüm atılarak birleştirilir. Sonra alt ip birleştirilerek çiçeğin alt tarafında kalan iki yaprağı ilki oluşturulur. Oluşturulurken atılan ilmeklerin arasına biri küçük diğeri büyük pırpırlar yapılır. İlk yaprak sonrası 10 yan yana 10 tane pırpır yapılarak çiçeğin üst kısmındaki yapraklar oluşturulur. Devamında altta kalan ikinci yaprak da birincisi gibi yapılarak çiçeğin göbeği pembe iple sarılır.

Mekik, İğne ve Tığla Yapılan Oya Modeli Yapımı
Mekik, İğne ve Tığla Yapılan Oya Modeli Yapımı

Şimdi tığla bu 10 tane pırpırın her birinin üzerine pimpirik yapmaya sıra geldi. Alt sağdaki yaprağın üzerindeki büyük pırpırın içinden başlayarak tüm pırpırların içine 4 zincirli pimpirikler yapılmıştır. Bu son işlemden sonra mekik ve tığla yapılan ana motif bitirilmiştir.

İkinci aşamada tüm ara motiflerin yapımına geçilir. Bunun için de iğne oyası ile belli aralıklarda 3 adet sinek kanadı yapılır.

Son aşama ana motifin yazma kenarına eklenmesi aşamasıdır. Bu aşamada ana çiçek motifi alt kısmındaki iki küçük pırpırdan yazma kenarına zürafalarla eklenir. Böylece bu mekik, tığ ve iğne oyası modeli tamamlanmış olur.

Anlatımlı Mekik, Tığ ve İğne Oyası Modeli Videosu

Tam bir el işi zenginliği sunan bu oya örneğinin yapılışını detayları ile birlikte öğrenmek için aşağıdaki videosunu mutlaka izlemelisiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı