Ana sayfa Örgü Örgü Modelleri Mavi Renkte Bayan Hırka Modeli Yapılışı

Mavi Renkte Bayan Hırka Modeli Yapılışı

76
0
PAYLAŞ
Mavi Renkte Bayan Hırka
Mavi Renkte Bayan Hırka

Merhaba hanımlar; bugün sizlere mavi renkte ana resimde görülen son derecede de şık olan bayan hırka örneğinin yapılışını anlatacağım. Örgü işlerini biliyorum hepiniz çok seviyorsunuz. Ben de boş vaktimde sevdiğim işi yaparak vaktimi değerlendiriyorum, yani örgü örüyorum. Kimi zaman interneti sırf bu örgüleri nasıl yaparım ya da hangi modellere erişirim durumları için kullandığım bile çok olmuştur. Mavi renkteki bu şık bayan hırka örneğinin de son derece kolay olduğunu fark ettim. Kolay olduğundan sizin de bu harika mavi hırkayı örmek isteyebileceğinizi düşündüm. Hemen sizlere bu son derece elit duruşa sahip örgü hırka modelinin nasıl yapıldığını anlatmadan önce klasik malzemeleri söylemeye gerek yok diyorum. Resimdeki mavi tonda örgü ipi (gerektiği kadar) birde şiş gerekecektir. Gerisi tamamen işçilikle ilgili olacak diyebilirim.

Hanımlar dilerseniz şimdi hemen yapım kısmına geçelim. Yapımla ilgili size ayrıca ters ve düz örgünün nasıl yapılacağının yer aldığı bir tablo da hazırladım. Bu kesinlikle işinizi görecektir diye umuyorum. Öncelikle mavi renkteki bayan hırkasının ön kısmının nasıl yapılacağını anlatalım. Ön kısım için ilk başta 200 ilmek kadar örerek başlangıcı yapıyoruz. Ardından ise örnek kurularak 40 santim kadar örmeye devam etmeliyiz. Devamında reglan kesim için ilk önce 3 tane ilmek birden kesilmelidir. Sonrasında ise her sırada 1.1 şeklinde kesilerek örgü bitirilmelidir. Şimdi ise ön yaka kısmına geçelim. Ön yaka kısmında ise ilk başta 15 tane birden kesilerek başlanmalıdır. Devamında ise 5-4-3-2-1-1-1 şeklinde kesilerek örgü sıfırlanmalıdır.

Bayan Hırka Modeli

Mavi Renkte Bayan Hırka Model Şeması

Arka kısma geçiyoruz. Arka kısımda ise 90 kadar ilmekle başlanmalıdır. Kenar başına ise 6 tane haroşa yapılmalıdır. 1 tane örnek konularak sürdürülmesi gerekir. Devamında ise kalan diğer ilmekler düz şekilde örülmelidir. Sonrasında 40 santim kadar örülüp tekrar 3 kesilerek reglan kesime başlanmalıdır. Arka yaka kısmında ise 7 tane reglan kesilmelidir. Sonrası ise 6-5-4-3-2-1-1 şeklinde kesilip sıfırlanmalıdır. İkinci kez ise arkayı yine aynı şekilde örmelisiniz. Kol kısımları ise 70 ilmekle başlanır. 40 santim kadar örülünce, aynı şekilde reglan kesim yapılmalıdır.  (İlk önce her üç sırada 1’er kesilmelidir. Omuz kısmında 20 ilmek kalacak kadar ayarlanmalıdır. Yakaya isterseniz yengeç ayağı yaparak da hırkayı tamamlayabilirsiniz.) Herkese şimdiden kolay gelsin diyorum.

PAYLAŞ
Önceki makaleFarklı Bir Ponpon Paspas Yapımı
Sonraki makaleÖrgü Örnekleri

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here