Masajla Kas Ağrıları Nasıl Geçer?

masajla kas ağrısı giderme
masajla kas ağrısı giderme

Aşırı spor yapmak, gün içinde vücudu çok fazla yormak veya hareketsiz yaşam sonucu kas ağrıları yaşanmaktadır. Yaşam kalitesini düşüren bu ağrılar bireylerin enerjisini düşürmekte ve günlük hayatı zorlamaktadır.

Kaslar Nasıl Korunur?

  • Zorlayıcı hareketlerden kaçının
  • Stresten uzak durun
  • Düzenli egzersiz yapın
  • Bol su için ve dengeli beslenin
  • Duruş bozukluklarına dikkat edin
  • Ağırlıkları vücudun doğru noktalarına yönlendirin
  • Ani hareketlerden kaçının

Sürekli kas ağrısı yaşayan kişiler kas yorgunluğu yaşadığının farkına varmalı ve evde kendilerinin de uygulayacağı kolay yöntemler ile kaslarını dinlendirmelidir.

Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

Kas sızısı yaşayan kişiler derhal bir doktora görünmelidir. Doktora gittikten sonra kişiler bedenlerini yormadan hafif egzersizler yapabilir, ağrıyan bölgeye düzenli masaj yapabilir. Ayrıca soğuk ve sıcak kompresler kas ağrılarına çok iyi gelmektedir ve ağrıyı hafifletmektedir. Ağrıyan bölgeye daha fazla özen gösterilmeli ve dinlendirilmelidir.

Evde Kas Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

  1. Buz kompresi yapın

Buz veya soğuk uygulamak kaslarda ki iltihabı azaltır. Yaklaşık 15 dakika bölgeye tutun ve ardından ılık duş alın.

  • Açma ve germe hareketleri yapın

Bu hareketleri dilediğiniz her ortamda yapabilirsiniz. Örneğin her yarım saatte bir germe hareketi yapmak bedeni ve kasları rahatlatacaktır.

  • Ağrıyan bölgeye masaj yapın

Ağrı kesici kremler ile bölgeyi kendiniz ovabilirsiniz. Örneğin ağrıyan bölge bacaklarınızda veya kalçanızda ise aromaterapi yağlarından destek alarak bölgenin ısısını arttırarak kasların gerginliğini alabilirsiniz.

Kolay Masaj Yöntemi Öncelikle ağrıyan bölgenize soğuk su kompresi ve hemen ardından sıcak su kompresi yapın. Bu önce kasların gerilmesini ardından da rahatlamasını sağlar. Biberiye yağı, nane yağı ve Hindistan cevizi yağını karıştırın dileyen kişiler biraz zeytinyağı da ekleyebilir ve ağrıyan bölgeye sürün. Sürdükten sonra baskı uygulamadan hafif hareketlerle avuç içiniz ile bölgeyi sıvazlayın. Sabit ve küçük bir bölgede ağrı var ise başparmağınız ile bas-çek yöntemi de çok etkilidir. Sıvazlama işleminin ardından mutlaka sıcak bir duşa girin ve duştan sonra yine bölgeye yağlarınızı sürün.  Ilık havlu koyarak kas dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı