Mandallardan Peçetelik Yapımı

mandallardan peçetelik
mandallardan peçetelik

Hiç aklınıza gelmeyen nesnelerden güzel bir kendin yap uygulaması yapmaya ne dersiniz? Çalışmamız çok güzel ve fonksiyonel bir proje olacak bu sefer. Çamaşır asmada kullandığımız mandallardan peçetelik nasıl yapılır onu anlatmaya çalışacağız. Sadece çamaşır asmak için değil, düşünürsek başka amaçlarla da kullanabileceğinizi göstereceğiz. Bu peçetelik kendin yap uygulaması ile herkesin gıpta edeceği bir dekoratif bir objeye sahip olacaksınız.

Projemizin yapımında isterseniz artık fonksiyonelliğini kaybetmiş durumdaki mandalları kullanarak bir geri dönüşüm kazancı da elde edebilirsiniz. Oldukça basit ve bir o kadar da kolay mandallardan peçetelik yapımı çalışmamızda bir de ağaç tutkalı kullanmamız gerekecek. Ayrıca mandalların metal yaylarını çıkarmada bir pense ya da düz tornavida ihtiyacı da doğabilir.

Malzemelerimiz;

  • Mandallar
  • Ağaç tutkalı
  • Tornavida ve kargaburun

Resimdeki projede 26 mandal kullanılmış. Siz yapacağınız büyüklüğe göre ya da tasarıma göre bu sayıyı azaltıp artırabilirsiniz.

Yapılışı;

İlk yan yüzeylerini oluşturacağız. Bunun için 12 adet mandal çiftine ihtiyacımız var. Mandallarımızın yaylarını tornavida ve kargaburun kullanarak çıkartalım. Böylece elimizde 24 mandal parçası olacak.

mandalla peçetelik yapımı

22 adet mandal parçasının dış yüzeylerine resimde görüleceği gibi ağaç tutkalı sürerek birbirine ters bir şekilde yapıştıralım. Sonrasında kurumaya bırakalım.

tahta mandaldan peçetelik yapımı

Elimizde 11 çift ters yapıştırılmış mandalımız oldu. Şimdi bu çiftleri de birbirine resimdeki gibi yapıştıralım.

mandalla yapılan peçetelik

Kalan iki adet mandal parçamızı yan yüzeyimizi oluştururken taban kısımlarına yapıştıracağız. Bu kendin yap mandal peçeteliği uygulamamızın dengede durmasını sağlayacaktır. Aynı yan yüzeyi diğer mandal parçaları ile diğer taraf için de uyguluyoruz.

mandaldan peçetelik nasıl yapılır

Şimdi her iki yan yüzeyimizi birleştirmek için kalan parçalardan bir taban elde ediyoruz. Bunun için 6 mandal parçası kullanılmış. Ama siz daha geniş bir peçetelik istiyorsanız parça sayısını artırarak genişliği fazlalaştırabilirsiniz. Daha dar istiyorsanız azaltabilirsiniz. Parçaları yapıştırdıktan sonra kurumaya bırakıyoruz.

mandal peçetelik

Kuruduktan sonra mandaldan peçetelik projemiz kullanıma hazır hale geliyor. İsterseniz bir cila atıp görselliğini artırabilir ya da boyayıp daha şık hale getirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı