Mandalinadan Pratik Kandil Yapımı

kandil yapımı resimli
mandalinadan pratik kandil yapımı 7

Mandalinadan da Kandil Olur mu Demeyin!

Bu yazımızda sizlere harika romantik ortamlar yaratmanız için nefis bir kandil yapımını anlatacağız. Özellikle evde mum yoksa ve siz hoş bir ışıklı ortam istiyorsanız hemen evinizde ki malzemeler ile bu kandili birkaç dakika içinde yapabilirsiniz. Zaman kaybetmeden başlayalım.

Pratik Kandil Yapımı Malzemeleri

mandalina kandil yapımı

Kalın kabuklu bir adet mandalina. Daha kolay işlem yapabileceğiniz için bu tip bir ürünü seçiniz. İnce kabuklularda işlemlerde ve yaratacağınız üründe sıkıntı olabilir.

Kibrit

Zeytinyağı

Kaşık

Bıçak

Yapılışı

1. Adım

pratik kandil yapımı

Öncelikle mandalinanızın sap kısmı değil diğer tarafından sadece kabuğa bir kesik atarak yaklaşık 1 santim dipten bir kabuk çıkarmamız gerekiyor. Bu mandalina kandilimizin ağzını oluşturacak kısım. Saplı olan kısım ise tabanını oluşturuyor.

2. Adım

evde kandil yapımı

Bu adımı oldukça dikkatli yapmalınız. Bir kaşık yardımı ile meyveyi kabuklarından yavaş ve üstten alta gidecek şekilde çıkartmaya başlayalım. Ne kadar düzgün olursa o kadar şık bir kandil olacaktır.

3. Adım

kandil yapım malzemeleri

Tam alt bölümde meyvenin sapından gelen beyaz ipliğimsi bir dal bulunur. Bunu kopartmadan işlemi tamamlamanız gerekiyor. Biraz dilimleyerek yaparsanız belki çıkartması sizin için daha kolay olur. Bu şekilde mumumuzun ipine de zarar vermemiş olursunuz. Sağ resimde görüldüğü gibi içi temiz boş bir yarım kabuğumuz olacak.

4. Adım

kandil nasıl yapılır

İçeride bıraktığınız ipliğimsi kısmı tam olarak kapatmayacak şekilde birkaç yemek kaşığı zeytinyağı ile mandalina kabuğunuzun içine zeytinyağını yavaş bir şekilde boşaltınız. Bu şekilde kandilinizin yakıtını da ayarlamış olacaksınız.

5. Adım

resimli kandil yapımı

Bir kibrit yardımı ile ortada ki sapı yakınız. İşte olukça otantik ve romantik bir kandil elde etmiş oluyorsunuz. Yandıkça daha da hoş bir ışık verecek olan bu kandil sayesinde ortamınızı rahatlıkla loş bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca yanı işlemi portakal içinde yapabilirsiniz. Ancak mandalina kadar iyi bir etki alamazsınız.

Koruma amaçlı olarak altına metal ya da cam bir şamdan ya da tabak koyarsanız, devrilme ya da unutulma ihtimalini de sorun yaşamamış olursunuz. Uzun saatler boyunca yanabilecek olan bu kandil ile sizlerde harika bir randıman alacaksınız.

İşte harika kandilimizden bir başka görüntü daha!

kandil yapımı resimli
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı