Mandalina Örgü Modeli Yapılışı Video Anlatım

mandalina örgü modeli video
mandalina örgü modeli video

Değişik örgü modellerimize bir yenisini eklemek için bugün sizlere mandalina örgü modelini anlatacağım. Bu model merak edilmiş ve sorulmuştu bende üzerinde çalışıp size bu örneği anlatmaya karar verdim. Görünüm olarak gerçekten şık ve isminden de anlaşılacağı gibi mandalinaya benzer bir görüntüsü olan bu model ile severek bebeğinize hırka, yelek yapabilirsiniz. İstediğiniz bir rengi seçebilirsiniz fakat her renk ipte kolayca anlaşılabilecek bir model olmaması da bizim için renklerde seçici olmamızı gerektiren bir nokta.

Model biraz saç örgüsü modeline benziyor ancak düğüm yeri ondan biraz daha farklı olduğu için mandalina tabirine daha uygun görünüyor. Şimdi modelimizi yapmaya başlayabiliriz. İlk olarak 10 ilmek ve katlarını oluşturuyoruz ve artı 5 ilmek ekliyoruz. Başladıktan sonra bir sıraya başlarken kenar ilmeğini alıyoruz daha sonra 5 tane ters ve sonrasında 5 tane düz örgü örüyoruz sırayı bu döngü ile bitiriyoruz. Bunu bir kez başlangıçta yapıyoruz sonraki sıralarda 4 adet yapıyoruz. Modele artı 5 dememizin sebebi ilmek sayımız kaç olursa olsun sonlara ters örnek gelecek çünkü mandalina modellerini düz örgüden yapacağız. Bu şekilde ters hep sona gelecek. Ön sırada 5 ters 5 düz ördükten sonra arka sırada modele başlıyoruz.

Kenar ilmeği aldıktan sonra alt sırada ters ördüklerimizi düz örüyoruz. Daha sonra 1 doluyoruz ipimizi öne atıyoruz ve bir tane ters örüyoruz. Bunu 5 kez yapıyoruz. Sonraki 5 ilmeği düz örüyoruz. Terslere gelince yine bir tane dolayıp bir tane ters örüyoruz 5 kez yapıyoruz ve yine düzlere geliyoruz onları da düz örüyoruz. Modelimizi arka sırada kurmuş olduk. Ön tarafa tekrar geçtiğimizde kenar ilmeği aldıktan sonra 5 tane ters örgü yapıyoruz. Arka tarafta bir dolayıp bir örmüştük şimdi ise bir ilmeği alırken diğer ilmeği çekiyoruz yani şişe geçirmiyoruz. Bunu da 5 kez yapıyoruz yani daha uzun ilmekler elde etmiş olduk.

Şimdi ise sol şiş ile geçtiğimiz o 5 ilmeği toplu bir şekilde alıyoruz sağ şişi çıkarmadan 1 adet düz örgü yapıyoruz yani 5 ilmekten 1 örgü çıkarmış oluyoruz. İpi sağ şişe dolayıp aynı noktadan tekrar bir düz örgü yapıyoruz. Bunu da toplam 5 kez yapmış olduktan sonra sol şişten bırakabilirsiniz. Bu şekilde modeldeki burma kısmını yapmış oluyoruz. Daha sonra 5 kez ters örgü yapıyoruz.  Tekrar model yapmaya geliyoruz bunun için az önce yaptığımız işlemi tekrar yapıyoruz. Bir sırada iki mandalina modeli yapmış oluyoruz. Sıra bittikten sonra arka sıraya geldik kenar ilmeği aldıktan sonra 5 tane düz örüyoruz.

Burma kısmına gelince 5 tane burma yaptığımız yeri 5 tane ters örüyoruz. Tekrar 5 düz örüp model kısmını yine 5 tane ters örüyoruz. Sırayı uygun şekilde bitiriyoruz. Sonraki sırada 5 ters 5 düz olacak şekilde sırayı bitiriyoruz. Örgüyü çevirince yine 5 düz 5 ters olarak üst sırayı da bitiriyoruz. Toplam 4 sıramız bu şekilde devam ediyor. Tabi isterseniz daha uzun da yapabilirsiniz ama orjinali bu olduğundan böyle gösteriyorum. Şimdiki sırada ise yine modeli yapmamız gerekiyor. Bunun için yine kenar ilmeğini alıp 5 tane düz örgü yapıyoruz. Terslere gelince bir dolayıp bir ters örüyoruz bunu bildiğiniz gibi 5 kez yapıyoruz. Arada 5 tane düz örgü yapıyoruz ve yine modeli yapıyoruz.

Modelin ikinci sırası olan önde 5 tersi ördükten sonra modele gelince bir ilmeği alıp diğer ilmeği bırakıyoruz bu da 5 kez yapıldıktan sonra sol şiş ile sağa aldığımız 5 ilmeği toplu olarak alıp şişleri çıkarmadan sağ şiş ile düz örüp ipi dolayıp ilmeği bırakıyoruz. Aynı noktaya tekrar bu işlemi uyguluyoruz ve aradaki ilmekleri de uygun olarak ördükten sonra modele gelince yine aynı işlemi yapıyoruz.  Sırayı 5 ters ile bitiriyoruz. Mandalina modellerimiz çıktı. Eğer ipiniz kalın olursa mandalinalar büyük, ince olursa mandalinalar küçük olur. Kalın ipte model ince ipe göre daha belirgin durabilir. Siz nasıl isterseniz kullanabilirsiniz.  Mandalina modelimizin yapılışı işte bu kadar, umarım sizde severek bu modeli kullanırsınız.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı