Mama Kavanozundan Baharatlık Yapımı

mama kavanozundan baharatlık
mama kavanozundan baharatlık

Küçük mama kavanozlarını herkes bilir. Marketlerde satılan küçük boyutlardaki bu mama kavanozları bebekli annelerin en büyük yardımcılarından biridir. Misafirlikte, piknikte, sokakta ya da herhangi bir yerde bebeğin karnı acıktığında hemen bu mamalar açılır ve bebeğin karnı doyurulur. Ancak özellikle bebek büyüyüp artık bu hazır mamalara ihtiyacı kalmadığında evde bu küçük kavanozların aslında ne kadar da büyük bir yer işgal ettiği fark edilir. Bu aşamada ise bu küçük kavanozların nasıl değerlendirilebileceği düşünülmeye başlanır. Elbette kavanozları değerlendirmenin birçok yolu mevcuttur. Biz içlerinden annelerin en çok ihtiyacı olanını yani mama kavanozlarından mıknatıslı baharatlıkların yapımını anlatacağız.

Malzemeler: Baharatlar ( pul biber, kekik, nane vs. ), Baharat adedince küçük mama kavanozu, Mıknatıs, Kâğıt, Kalem, Makas, Yapıştırıcı

Yapımı:

Öncelikle boş kavanozlarınızı kapakları ile beraber mama kokusunun baharatlara geçmemesi için iyice yıkamanız gerekiyor. Ardından kurumaya bırakıyoruz. Kuruyan mama kava kavanozunun kapağının dış kısmına küçük ama güçlü olan mıknatıslarımızdan birini yapıştırıcı yardımı ile yapıştırıyoruz. İyice yapıştığından ve yapıştırıcının da kuruduğundan emin olduktan sonra içine baharatımızı yeterli ve mıknatısın taşıyabileceği miktarda koyduktan sonra mıknatıslı kapağı kapatarak metal bir yerde test edin. Örneğin buzdolabınızda test edebilirsiniz. Eğer sonuç başarılı ise diğer baharatlarınızı da aynı şekilde baharatlığınıza yerleştirebilirsiniz. Ardından kâğıtları baharatlıklarınızın alt kısmına yapıştırabilecek şekilde kesip üzerine hangi baharat olduğunu yazdıktan sonra yapıştırabilirsiniz. Dilerseniz baharatlığınızın etrafını da süslü kâğıtlar alarak baharatlıklarınızın ölçüsüne uygun kesip etrafına yapıştırabilirsiniz. Böylece mutfağınız için çok şık ve kullanışlı baharatlıklar elde etmiş olacaksınız.

Mutfakta zaman geçirmek, yemek yapmak özelikle dar ve yer sorunu olan mutfaklarda kadınlar için çok zor bir durum oluşturmuştur. Baharatlıkların çok yer kaplaması, koyulacak yerin bulunamaması, sıkışık mutfaklarda ufak sakarlıklar sonucu baharatların etrafa dökülmesi sorununu kendi el emeğinizle ve bütçenizi kesinlikle sarsmayacak şekilde kendi lehinize çevirmeniz, dar mekânları ufak dokunuşlarınız ile hareketlendirmeniz tamamen sizin elinizde. Sizler de yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında kendi evinizi özgünleştirebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı