Ana sayfa Örgü Videoları Lotus Çiçekleri Örgü Modeli Anlatımı

Lotus Çiçekleri Örgü Modeli Anlatımı

1678
0
PAYLAŞ
Lotus çiçekleri örgü modeli
Lotus çiçekleri örgü modeli

İç içe geçmiş çiçekli bir görüntü veren Lotus çiçekleri örgü modeli yapımı hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Görüldüğü üzere oldukça sık dokunmuş bir desene sahiptir ve adeta bir danteli andıran bir yapısı vardır. Şal, atkı veya battaniyeler için harika bir örgü örneği olacağını düşünüyorum.

Lotus çiçekleri örgü örneği yapımında Lion Brand’ın Sock-Ease ipliği ile Montana Mountain şiş kullanılmıştır. Toplamda dört sıradan oluşan örneğimizin başlangıcını 6 ve katları +1 ilmek olacak şekilde yapıyoruz. İleri seviyede bir yapım zorluğuna sahip modelin detaylı anlatımına geçmeden önce 3 ters örgü ile birlikte 3 yapmak ve 5 ters örgü ile 5 yapmak tekniklerini biraz açmak istedim.

3 İlmeği Birlikte Ters Ör 3 Yap: Ana şişin ilk 3 ilmeğine çalıştığınız şişi geçirin. Bu 3 ilmeği birlikte ters örün. Ana şişinizde ilmeği tutun. Şişe ip sarın ve bütün 3 ilmeği çalıştığınız şişe geri takın. 3 ilmeği birlikte ters örün.

5 İlmeği Birlikte Ters Ör 5 Yap: Ana şişin ilk 5 ilmeğine çalıştığınız şişi takın. Bu 5 ilmeği birlikte ters örün. [Şişe ip sarın, tüm 5 ilmeği çalıştığınız şişe geri takın, 5 ilmeği birlikte ters örün]. Parantez içini 2 kez tekrarlayın. 5 ilmeği ana şişin dışına kaydırın.

Bu iki örgü tekniğini anlatımından sonra lotus çiçeği örneği anlatımına geçebiliriz.

Lotus Çiçekleri Örgü Modeli Yapılışı:

1. Sıra: Birinci sıradaki tüm ilmekleri ters örüyoruz.

2. Sıra: 1 ilmek ters örün ve sıra sonuna kadar yukarıda açıklamasını yaptığım 5 İlmeği Birlikte Ters Ör 5 Yap tekniğini uygulayın.

3. Sıra: Üçüncü sırayı da birinci sırada olduğu gibi ters örerek bitiriyoruz.

4. Sıra: Bu sıradaki ilk üç ilmeğe 3 İlmeği Birlikte Ters Ör 3 Yap tekniğini uygulayın. Sonraki ilmeği ters örün. Sıranın son 3 ilmeğine kadar  5 İlmeği Birlikte Ters Ör 5 Yap tekniğini uygulayın. Son ilmek için ise yine 3 İlmeği Birlikte Ters Ör 3 Yap tekniğini yapın ve örneğinizi tamamlayın.

İstediğiniz örnek uzunluğuna ulaşana kadar 1 – 4 arasındaki sıraları tekrarlayın.

Lotus Çiçeği Modeli Videolu Anlatım:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here