Limon ile Pil Yapımı

limon ile pil
limon ile pil

Limondan da pil olur mu? Yok, artık daha neler! Dediğinizi duyar gibiyim. Ancak bu yazımızı okuyup evde basit bir deney şeklinde limondan pilinizi yapıp işe yaradığını gördüğünüzde bunun gerçek olduğunu, şaka olmadığını siz de anlayacaksınız. Limon ve limon gibi asit içeren meyveler ile evinizde basit piller yapabilirsiniz. Bu şekilde asit içeren çeşitli meyveler ile yapılan pillere voltaik piller adı verilmektedir. Basitçe meydana getirebileceğiniz bu piller ile dışarıda; örneğin piknikte bile telefonunuzu şarj edebileceksiniz. Ya da pil ile çalışan herhangi bir aleti yanınızda pil olmasa bile çalıştırabileceksiniz. Öncelikle limon ile pil yapımında dikkat edilmesi gereken konu, seçtiğimiz limonun bol sulu, iri ve ekşi olmasıdır. Çünkü bu şekilde limonun içindeki asit miktarı fazla olacağından dolayı asit miktarı ile beraber bizlere gereken akım miktarı da artmış olacaktır.

Malzemeler :

  • Bol sulu ve ekşi limon
  • Çivi ( Galvenizli çivi)
  • Bakır ( Bakır olan her şey )

Yapımı :

Limonu düz bir zemine uçları sağ ve sol elimize bakacak şekilde yatırıyoruz. Ardından limonun bir tarafına çiviyi, diğer tarafına ise bakır nesneyi (örneğin bakır bir madeni para olabilir) az bir kısmı üstte kalacak şekilde batırıyoruz ve bu şekilde de pilimiz hazır hale gelmiş oluyor.

Limon ile pil yapımı görüldüğü üzere asitli bir çözeltinin içerisine iki farklı metalin batırılması ile gerçekleşmektedir. Çinko çivi (-) eksi kutup iken bakır olan kısım artı (+) kutup olmaktadır. Eğer dilerseniz bu şekilde yaptığınız iki veya dört adet ( ihtiyaca göre ) limondan pilinizi birbirine kablolar ile bağlayıp ardından da pil ile çalışan herhangi bir nesneye bağlayabilir ve bu şekilde ev yapımı pratik pillerinizin sorunsuz bir şekilde çalıştığını görebilirsiniz. Kendi pillerinizi ihtiyacınız olan her zaman ve mekânda kullanabilir ve akım oluşturarak dilerseniz bir hesap makinesini, bir saati veya ampulü çalıştırabilir ya da telefon şarjı gibi çok gerekli bir ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz. Üstelik her zaman bulabileceğiniz kolay malzemeler ile bunu yapmanız mümkün.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı