Oya Dantel Videoları

Limon Çekirdeği İğne Oyası Örneği

Limon Çekirdeği İğne Oyası
Limon Çekirdeği İğne Oyası

Farklı iğne oyası örnekleri paylaşımlarından birinin daha yapılışını sizlere sunacağım. Ayşenin İğne Oyaları kanalının bir çalışması olan limon çekirdeği iğne oyası modelinin nasıl yapıldığını inceleyeceğiz.

Limon çekirdekleri yazma kenarından ayrı yapılmıştır. Yapılırken de kalem içinden yardım alınmıştır. Teker teker yapıldıktan sonra da yazma kenarına işlenen pırpırlı yapraklar üzerine eklenmişlerdir. Limon sarı olduğu için çekirdeklerinin yapımında sadece sarı renk kullanılmıştır. Pırpırlar arasında ise birkaç sıra zürafa geçilmiştir.

Limon Çekirdeği İğne Oyası Yapılışı

Herkesin evinde mutlaka bulabileceği dolma kalem içi ya da tükenmez kalem içi kullanılarak limon çekirdeklerinin yapımı ile başlanmıştır.

İp iğneye iki kat takılır ve kalem içinin arka ucuna gelecek şekilde yanlamasına kenarına tutturulur. Kalem içi ve iğne üzerine 21 tane sarım yapılır. Sonra ip el ile gerdirilir ve boşta kalan iğne üzerine 3 kez dolanır. İğne çıkartılır ve 21 sarımın üzerine dolanan bu ipliklerle düğüm atılır. Bu kısım limon çekirdeklerinin ekleme kısımlarını oluşturacaktır.

Limon Çekirdeği İğne Oyası Yapımı
Limon Çekirdeği İğne Oyası Yapımı

Arta kalan ip kesilir ve dolanan ip yumağı kalem içinden dışarı çıkarılır. Ardından iğne yumağın içinden geçirilir ve kalan iğne üzerine 8 tane sarım yapılır. Sarımdan iğne çıkarılarak 21 sarımın üzerine dikkatlice düğüm atılarak limon çekirdeği oyasının üst kısmı elde edilir.

Tüm limon çekirdekleri bu şekilde yapılıp hazırlandıktan sonra yazma kenarı oyasına geçilir. Zürafalar arasına üst üste sıralanmış pırpırlardan yapraklar yapılır. Bu yapraklar üzerine de önceden hazırlanmış limon çekirdekleri motifleri eklenir.

Açıklamalı Limon Çekirdeği İğne Oyası Videosu

Yapılışı meşakkatli olsa da zevkli olan limon çekirdeği oyasının yapımı detaylı olarak bir video ile gösterilmiştir. Videoya hemen aşağıdan ulaşabilir ve yazmalarınıza limonlar açtırabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/Wv1eGip_HHg (Ayşenin İğne Oyaları)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı