Lavanta Çayının Faydaları

lavanta çayı
lavanta çayı

Sağlık her şeyden önde geliyor. Kokusu kadar çay olarak da çok faydalı olan lavanta, son zamanlarda çoğu kişinin ağzından düşürmediği sağlık deposu lavanta çayıyla da gündemdedir. Akdeniz bölgesinde dağlık ve taşlık alanlarda yetişen lavanta, Güney Avrupa dışı olarak Rusya, Arap yarım adası, Avustralya ve Afrika ülkelerinde de yetişmektedir.  Lavanta çayının ana maddesi olan lavanta, 60 ila 100 santimetre yüksekliğe kadar uzayabilecek bitki türüdür. Oldukça çok dallı şekilde yetişen ve yeşil renkte yapraklarıyla yukarı doğru durmaktadır. Lavanta, güzel kokusu ve mora çalan rengiyle oldukça harika yararlara sahip bir bitkidir. Parfüm yapımında da kullanılan, dekoratif amaçlı olarak da kullanılmakta olan lavanta, gün boyu güneş görecek ortamlarda yetişen bitki türüdür.

Lavanta Çayını Sağlık Açısından Faydaları

Lavanta çayının sağlık açısından yararlarına baktığımızda ise stresi azaltıyor olması, kaygıyı gidermesi, uykusuzluğa iyi gelmesi yönleriyle oldukça sağlıklıdır. Şişkinlikleri azaltması da sağlık açısından en büyük yararları arasında yer alır. Depresyon belirtilerine de iyi gelen lavanta çayı, uzmanlara göre de son derece yararlıdır. Soğuk algınlığı durumlarında insanların şifa bulduğu lavanta çayı, migrenle gelen baş ağrılarında da lavanta çayının faydaları etkili şekilde karşımıza çıkmaktadır.  Soğuk algınlıklarında çabuk geçmeme hallerinde insanlar, lavanta çayıyla şifa bulmaktadır.

Lavanta

Lavanta Çayı Adeta Sağlık Deposu

Soğuk kış günlerinde biliyorsunuz ki öksürük her insanda baş gösterebiliyor. Öksürük durumlarında yine insanların öksürüğünü geçirebilecek olan lavanta çayını, sağlığınız için soğuk kış günlerinde siz de deneyebilirsiniz. Lavanta çayının en belirgin yararlarından biri de, astım belirtilerini azaltmasıdır. Solunum yolları konusunda son derece etkilidir. Vücutta oluşan ateşi düşürücü rol oynamaktadır. Lavanta çayı aynı zamanda ağız kokusu için de birebirdir ve ağız kokusunu gidermektedir. İshal ve kabızlık konusunda son derece iyidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren lavanta çayı, toksinlerin vücuttan atılması konusunda kesinlikle birebirdir. Sağlık konularında uzmanların da dikkatini çeken lavanta çayı, hazırlanışı ve bulunması yönüyle de oldukça kolay yapılabilecek bir çaydır. Normal çay demler gibi demleyebileceğiniz lavanta çayının yararlarından, kış aylarında siz de faydalanmalısınız. Farklı sağlık konularında görüşmek üzere hanımlar.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı