Kutucuklu Tığ İşi Battaniye Yapımı

kutucuklu tığ işi battaniye
kutucuklu tığ işi battaniye

Motifi 3 boyutlu, girintili çıkıntılı ve küçük kutucuklardan oluşan yeni bir battaniye örneği ile karşı karşıyayız. Baharlık ya da yazlık olarak kullanabileceğiniz kutucuklu bebek battaniye modeli aynı zamanda iki taraflı kullanım olanağı da sağlamaktadır. Sunanın Elinden kanalının güzel bir çalışması olan bu battaniyenin videosuna yazımın en altından ulaşmanız mümkündür.

Kutucuklar battaniye motifi için biri normal mavi diğeri beyaz-mavi karışımı olan batik 2 ayrı ip kullanılmıştır. Videodaki yumaklardan düz renkli olanı Kartopu bebe serisinden, batik olanı da Bravo samba serisinden tercih edilmiştir. Model tavsiye edilenden daha ufak 2,5 numara tığ ile çalışılmıştır.

Örnek kutucuklu tığ işi battaniye çalışmasının kurulumu için 40 cm uzunluğunda gevşek bir zincir çekilmiştir. Ardından bir sonraki sırada ikili tırabzanlarla zincirlerin üzerine kutu motiflerinin çalışılmasına başlanmıştır. Kutucukların her biri 3 zincirle başlanmış 3 ikili tırabzan örülmüş ve 3 zincir çekilip yalancı sık iğne ile kapatılmıştır. Bu şekilde çalışılarak zincir üzerinde bir aşağıda bir yukarıda oluşacak şekilde kutucuklar oluşturulmuştur. Sıra sonlarında yukarıda kutu ile bitirilmesi önemlidir.

Kutucuklu Tığ İşi Battaniye Yapımı
Kutucuklu Tığ İşi Battaniye Yapımı

Bir sonraki sırada da yine kutucuklar üzerine kutucuklar çalışılmıştır. Yalnız çalışırken 3 boyutlu bir görünüm elde etmek için bir alt sıradaki tırabzanların arka ilmeklerine batarak çalışılmıştır. Bütün sıralar aynı şekilde çalışılarak 3 boyutlu battaniye modeli ortaya çıkarılmıştır.

Modeli bitirmek ve kenar çalışması yapmak için son sıranın düz bir şekilde örülmesi gerekmektedir. Bunun için üstte kalan kutucukların arka ilmeklerine sık iğne; altta kalanların üzerine de ikili tırabzanlar çalışılmaktadır. Bu şekilde güzel bir bitirme sırası elde edilmektedir.

Kaynak: https://youtu.be/V2dLwQjXIYk

Anlatımlı Kutucuklar Tığ İşi Battaniye Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı