Kutucuklu Kare Motif Yapımı

Kutucuklu Kare Motif Modeli
Kutucuklu Kare Motif Modeli

Özellikle bebek battaniyelerinin vazgeçilmezi olan yeni bir kare motif yapımından bahsedeceğiz. Kutulu yapısı ile hoş bir görüntü sergileyen bu kare motiflerden istediğiniz boyutta örerek kare battaniyeler örebileceksiniz.

Yeni kare motif her sırada farklı renk tonları ile zengin ve renkli bir görünüme sahiptir. Hanım dilendi bey beğendi mantığı ile yapılmaktadır. Ortasından başlanmakta ve her turda tırabzanlarla oluşturulan kutucuk sayılarında artırmaya gidilerek genişletilmektedir.

Tığ İşi Kutucuklu Kare Motif Yapımı

Yapılışı hanım dilendi bey beğendi tekniği ile aynı demiştik. Yalnızca aralarda zincirle yapılan ek sıra ile oluşan minik çerçeveler bu tekniğe nazaran farklılık göstermiştir. Bunun haricinde sıraların bütünü tırabzanlardan meydana gelmiştir.

Kutucuklu Kare Motif Örneği
Kutucuklu Kare Motif Örneği

Kutulu kare motif örneği iki sıradan ve artırma yaparak bu iki sıranın tekrarından oluşmuştur. Bir sihirli halka içine arada 3 zincir çekilmek suretiyle 4 adet üçlü ikili tırabzan grubu örülmüştür. Böylece ilk sıra tamamlanmıştır. İkinci sırada beyaz renge geçilerek kenarlar arasında 3 zincir çekip sık iğne ile kapatılarak ilerlenmiştir. Köşelerde ise aynı yuvaya fazladan bir 3 zincir çekilerek artırmaya gidilmiştir.

Daha sonraki sıralarda da sürekli farklı renkte iple bu iki sıranın tekrarı ile motif genişletilmiştir. Toplamda 3 sıra zincirli ve 4 sırada tırabzanlı örülmüştür.

Kutucuklu Kare Motif Battaniye Yapımı Videolu Anlatımı

Elinizdeki kare motiflere bir seçenek olması açısından değerlendirebileceğiniz bu kutucuklu motifin anlatımlı videosu aşağıdadır. Videonun sonunda ayrıca kutucuklu kare motiflerin birbirlerine nasıl eklendiği de gösterilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/lTfugxqcDss (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı